Prema njegovim riječima trenutno stanje sa komunalnim otpadom u gradu je neodrživo.
"Nedovoljan je broj kanti za smeće u centru grada, kao i u parkovima, šetalištima i najprometnijim mjestima u gradu. I one koje se postave, često su na meti vandala. Na teritoriji opštine i dalje postoji nekoliko divljih deponija. Sanacija smetlišta Vasove Vode skoro da nije odmakla sa mrtve tačke. Na odlagalište u Ruištima još uvijek se odvozi neselektovani otpad, a udaljenost i lokacija ovog odlagališta prave velike poteškoće i troškove u odlaganju otpada i bilo bi ih poželjno umanjiti", kaže Đaković.
Dodaje da su svjesni toga da problem komunalnog otpada neće biti u potpunosti riješen dok država ne počne da sprovodi zakone i strategije koje je sama donijela i ne počne da postupa po obavezama iz pregovora sa EU koje je sama preuzela.
"Dok ne dođe do promjene vlasti na državnom nivou, mi moramo preduzeti sve što je do nas da svojim sugrađanima omogućimo pravo na čistu životnu sredinu.
Beranske Demokrate su pripremile čitav niz rješenja u oblasti zaštite životne sredine. Prvi korak je u uvođenju reciklaže i reda u odlaganju komunalnog otpada u našem gradu. Najprije treba obnoviti komunalnu infrastrukturu, veći broj kanti za smeće i kontejnera, napraviti mjesta za kabasti otpad i sve ovo kroz rad komunalne policije i video nadzor zaštititi od vandala i huligana. Saniraćemo sve divlje deponije na teritoriji grada.
Potrebno je najprije izgraditi reciklažno dvorište i kroz selekciju otpada stvarati prihode, pa i radna mjesta koja bi se samofinansirala od prodaje recikliranog otpada. Komunalno preduzeće sa domaćinstvima može sklapati ugovore o odlaganju otpada u dvije grupe (recklažni i nereciklažni). Takva domaćinstva bila bi oslobođena plaćanja usluga odvoženja otpada i ovako bi podstakli većinu domaćinstava da u samom domu izvrše selekciju otpada.
Ostali otpad bi se selekcionisao u reciklažnom centru. Otpad dobijen na ovaj način bio bi manje opasan, čak i neškodljiv po životnu sredinu, pa bi i uslovi za njegovo odlaganje bili mnogo manje rigorozni u odnosu na postojeće stanje", kazao je Đaković.
Ističe da bi u školska dvorišta i dvorišta drugih javnih ustanova, mogli biti postavljeni specijalizovani kontejneri u koje bi se mogle odlagati PET ambalaža, staklo i limenke.
"Vrijednost ovako prikupljenih sirovina rasteretila bi plaćanje komunalnih usluga tih ustanova bar za 40%.
Ukoliko uvedemo red u odlaganje komunalnog otpada možemo planirati i značajnije projekte kao što su dobijanje energije iz ostatka ovog otpada, ali za sada i uz nedostatak investicija moramo se bazirati na realne ciljeve", zaključio je Đaković.
Komentari