Istraživanje, objavljeno u Health Affairs, takođe je pokazalo da su te dodatne godine uglavnom provedene u dobrom zdravlju i bez invaliditeta. Autori studije nadaju se da će njihovo otkrića biti poziv ljudima da promjene nezdrave obrasce ponašanja.
Da bi ispitali učinke specifičnih zdravstvenih ponašanja na dugovječnost, istraživači sa Univerziteta Mičigen i Instituta Maks Plenk za demografska istraživanja u Njemačkoj analizirali su podatke više od 14.000 Amerikanaca, od 50 do 89 godina, ispitivajući ih o njihovom zdravlju i načinu života svake dvije godine.
Sveukupno, muškarci i žene u istraživanju imali su očekivani životni vijek od 77.7 i 81.4 godine. Ali ljudi koji nikada nisu pušili imali su indeks tjelesne mase manji od 30 (prag za gojaznost) obično žive četiri do pet godina duže od opšte populacije.
Kada su istraživači uključili i konzumaciju alkohola, otkrili su da su oni koji su umjereno pili - manje od 14 pića nedjeljno za muškarce i sedam za žene - živjeli sedam godina duže od opšte populacije i da su te godine uglavnom bile takođe bez invaliditeta.
"Ovaj nalaz ima implikacije ne samo za pojedince i njihove porodice, već i za zdravstveni sistem u cjelini", rekao je voditelj studije Nel Mehta sa Univerziteta u Mičigenu, koji je i ove dodatne godine nazvao "ogromnom beneficijom".
Radio Sarajevo
Komentari