Izdvojivši kao važan trenutak podizanje zastave Crne Gore prošle godine ispred sjedišta NATO-a, Stoltenberg je kazao da NATO želi da i Makedonija uspije u tome.
"Još uvijek ima prostora za više zastava ispred sejdišta NATO-a. Države članice su impresionirane vašom posvećenošću i entuzijazmom da se pridružite Alijansi i NATO želi da uspete", kazao je Stoltenberg.
Stoltenberg je naglasio da je NATO upoznat sa entuziazmom i željom Makedonije da postigne uspjeh u težnji da postane članica Alijanse, te se osvrnuo na više od dvije decenije dugog nesporazuma Makedonije sa Grčkom oko imena te države.
"Dobro je biti ambiciozan, ali važno je biti realan. Još uvijek ima posla za uraditi. Ovo naravno znači rješavanje pitanja imena vaše zemlje. To je veoma važno pitanje za ovu regiju i za vašu zemlju već dugo vremena. Pozdravljam volju vaše vlade iskazanu tokom jučerašnjeg sastanka u UN-u u Njujorku da se reši ovo pitanje, što je još jedan važan korak. Ohrabren sam vašim napretkom i ja podstičem vas da se krećete naprijed. Međutim, članstvo u NATO-u je daleko više od rješavanja pitanja imena", rekao je Stoltenberg.
On je pozdravio angažman Vlade za reformom odbrane i povećanje budžeta Vojske Republike Makedonije.
"Vrata NATO-a otvorena su za nove članice, ali prelaz praga zahteva rad", rekao je Stoltenberg, dodajući da će NATO podržati Makedoniju u njenim naporima za poboljšanje obrazovanja u oblasti odbrane i borbi protiv korupcije u sektoru odbrane.
Stoltenberg se prisjetio da su više od 15 godina makedonski muškarci i žene vojno kvalifikovani bili rame uz rame u međunarodnim misijama NATO-a, što je dovelo do sigurnosti i stabilnosti u Avganistanu.
“Zahvaljem se za sve vašoj zemlji na svemu što je učinila da podrži međunarodnu bezbjednost, istakao je Stoltenberg.
Generalni sekretar NATO-a rekao je da je 2001. i 2002. godine NATO značajno doprinio bezbjednosti Makedonije i dodao da NATO i dalje ima savjetodavnu ulogu u zemlji. On je dodao da je NATO najuspješniji vojni savez u istoriji i da je na Zapadnom Balkanu uključen više od dvije decenije.
"Mi smo uključeni na Zapadnom Balkanu u poslednje dvije decenije. Želimo da ovaj region bude napredan, stabilan i siguran. Želimo da ova zemlja bude sigurna i slobodna", rekao je Stoltenberg, dodajući da svi prijatelji NATO saveza podržavaju Makedoniju u njenim naporima da postane dio ove porodice.
Podsjećajući na prava i obaveze Vašingtonskog ugovora, on je rekao da su potpisnici izrazili svoju posvećenost principima demokratije, volji i vladavini prava i naglasio da ovi principi određuju šta je NATO sada.
"Odavde ja snažno pozdravljam vašu podršku na putu ka EU, što uključuje i članstvo u NATO-u", rekao je Stoltenberg.
Tokom svog govora, Stoltenberg se prisjetio i da zemlje kandidatkinje trebaju pokazati da dele NATO vrijednosti, objašnjavajući da to znači zadržati put reformi. U tom smislu, on je pozdravio reforme Vlade Makedonije. Takođe, je naglasio da je usvajanje Zakona o upotrebi jezika u Skupštini bio važan korak za Makedoniju.
Generalni sekretar NATO-a je dodao da Makedonija definitivno mora nastaviti sa transparentnošću, odgovornošću, kontrolom tajnih i bezbedonosnih službi, kao i sudskom reformom.
“Nadam se da ćemo sličan napredak vidjeti i u reformama medija, izbora i državnim finansijama. Svi vi imate odgovornost. Ne samo da primjenjujete zakone, ne samo da sprovedite reforme, već da ovu zemlju učinite slobodnom, demokratskom i državom koja poštuje vladavinu prava", rekao je Stoltenberg.
Podvukao je da je uloga opozicije od posebnog značaja u svim ključnim pitanjima, naglašavajući suštinsku ulogu civilnog društva u pružanju pomoći reformama i podržavanju napretka zemlje. Generalni sekretar NATO-a je govorio i o odnosima sa susjedima i odnosima Makedonije sa zemljama regiona i šire.
"Odnosi sa vašim susjedima su važni i njima su članice NATO-a impresionirane. Čestitam vam na ratifikaciji sporazuma sa Bugarskom i ohrabrujem da nastavite takve odnose u regionu", rekao je Stoltenberg.
U svom govoru, Stoltenberg se osvrnuo na nasilnička zbivanja u makedonskom parlamentu 27. aprila, prošle godine.
"Događaji u ovoj zgradi aprila prošle godine, u ovoj sali, bili su šokantni i potresni za sve članice NATO-a. Međutim, izuzetno smo impresionirani onim što smo vidjeli od tog dana, na ovamo. Želim da izrazim svoje zadovoljstvo onim što ste uradili sa stvaranjem nove, sveobuhvatne političke kulture, novog duha, optimizma i dosljednosti ", naglasio je Stoltenberg.
Ranije danas Stoltenberg je održao odvojene sastanke sa predsednikom Gjorgom Ivanovim, predsednikom Sobranja Talatom Xhaferijem, ministrom inostranih poslova Nikolom Dimitrovim, ministarkom odbrane Radmilom Šekerinski, a popodne se očekuje i susret sa premijerom Zoranom Zaevim.
Komentari