U približno istim pravnim okolnostima u pogledu isteka mandata tekućih saziva skupština opština, ističe Gošović, predsjednik Crne Gore bi svoja zakonska ovlašćenja u vezi sa danom održavanja izbora morao primjenjivati na istovjetan način, što očigledno ne namjerava da učini.
"Četvorogodišnji mandat Skupštine opštine Berane ističe 24. marta 2018. godine. Izbore u toj opštini predsjednik Crne Gore je sazvao 48 dana prije isteka mandata tekućem sazivu Skupštine. Predsjednik je imao zakonsku mogućnost da i te izbore raspiše najkasnije 15 dana prije isteka mandata Skupštine, ali se opredijelio da to učini ranije, rukovođen, kako je saopštio, razlozima racionalnosti kako bi izbori u Beranama bili održani istovremeno sa izborima u Ulcinju. Racionalnost ga je rukovodila da spoji izbore u Beranama i Ulcinju, ali ga racionalnost ne rukovodi da lokalne izbore raspiše zajedno sa predsjedničkim, već istrajava na stanovištu da u razmaku od dvadesetak dana imamo dva velika i složena izborna procesa. I logički, i pravno, i demokratski - neodrživo stanovište," navodi Gošović.
Jasno je, dodaje on, da ne postoji niti jedna zakonska norma koja ograničiva da se lokalni i predsjednički izbori održe u istom danu, a svi razlozi, kako je kazao, ukazuju da je to jedina racionalna, logična i demokratska odluka.
"Sa druge strane, održavanje naznačenih izbora 15. aprila ne mora imati za posljedicu skraćenje mandata tekućeg saziva skupština opština u kojima bi se toga dana održali izbori. Naime, sada važeći Zakon o lokalnoj samoupravi rok od 60 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora odredio je kao krajnji rok za konstituisanje novoizabranih skupština opština. Potrebna je samo politička volja da se u opštem interesu navedeni izbori održe istog dana. Zbog svega navedenog, više je nego jasno da motiv ovakvog postupanja Vujanovića nije poštovanje zakona, već čista računica njegove partije i njenog „šefa“ da održavanje izbora u istom danu ne bi bilo u interesu DPS-a," zaključuje Gošović.
Komentari