Kompanija Mtel na inicijativu Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) razvija projekat koji u prvoj fazi uključuje povezivanje bolnica u Pljevljima, Beranama i Baru sa Kliničkim centrom Crne Gore najsavremenijim komunikacionim sredstvima.
"Projekat će omogućiti da dijagnostički nalazi pacijenata iz ovih centara budu poslati u KCCG kao referentnu zdravstvenu ustanovu na tercijlanom nivou i da ljekari u bolnicama u ova tri grada odmah dobiju stručna mišljenja kako bi pacijenti bez dolaska u Podgoricu nastavili medicinski tretman. Pored lake dostupnosti projekat omogućava eksterne konsultacije sa centrima u okruženju i šire za kojima postoji razvijena saradnja poput Beograda, Zagreba, Ljubljane, Rijeke, Istanbula i dr.", saopšteno je iz Vlade.
Vrijednost donacije kompanije Mtel, koja pored aplikacije podrazumijeva i najsavremenijui telekomunikacionu opremu u bolnicama, zdravstvenom sistemu Crne Gore u ovom projektu iznosi gotovo milion eura. Kako je saopšteno realizacija prve faze projekata očekuje se u roku od tri do četiri mjeseca.
"Projekat bi u drugoj fazi trebalo da omogući direktnu komunikaciju pacijenata sa ljekarima putem aplikacije na mobilnim telefonima, automatsko elektronsko zakazivanje ljekarskih pregleda, kao kontakt građana sa ljekarima putem on-line platformi", pojašnjeno je na sastanku.
Premijer Duško Marković je iskazao punu podršku Vlade ovom projektu koji povećava sigurnost zdravstvenog sistema.
Ističući humani aspekt ovog projekta predsjednik Vlade se zahvalio se kompaniji Mtel i direktoru Lučiću lično ocijenivši da vizija razvoja koju prati društveno odgovorno poslovanje ove kompanije treba da predstavlja primjer u Crnoj Gori i šire.
Sastanku su prisustvovali direktorka KCCG Zorica Kovačević, akademik prof. dr Ljubiša Stanković i dr Jefto Eraković.
Komentari