"U pitanju su pravni akti koji će svojim donošenjem i sprovođenjem ekonomski i ukupno društveno preporoditi Crnu Goru. Akti rješavaju najveće probleme Crne Gore. Eliminišu limite razvoja, zaustavljaju dalju devataciju resursa i ljudi i uspostavljaju uslove za dinamičan razvoj", kazao je Branko Radulović.
DF je procesuirao pet akata i to: Predlog rezolucije o reindustrijalizaciji Crne Gore, Predlog rezolucije o uspostavljanju održivog i modernog saobraćajnog sistema Crne Gore, Predlog rezolucije o načinu valorizacije elektro-energetskog potencijala Crne Gore, Predlog zakona o dopunama Zakona o inovativnoj djelatnosti i Predlog zakona o Crnogorskoj razvojnoj banci.
Prema riječima Radulovića, oni počivaju na detaljnoj analizi stanja, komparaciji sa najboljim svjetskim praksama i sintetizuju optimalna rješenja i objedinjuju u jednu cjelinu resurse, pamet i potrebna finansijska sredstva. Rješenja daju odgovore kako to učiniti u teškoj crnogorskoj zbilji. Ona su istovremeno promišljena, sveobuhvatna, fazna, parcijalna, usaglašena, radikalna i dinamična.
"Akti će svojom primjenom produkovati dinamičan i dugoročno održiv razvoj, racionalno koristiti i unapređivati resurse, stvoriti brojna kvalitetna i pametna nova radna mjesta, novu visoku dodatu vrijednost, dinamičan rast BDP, smanjenje javnog duga i spoljnotrgovinskog deficita, značajno će unaprijediti ekološko stanje, socijalnu zbilju, regionalni razvoj. Primjenom ovih akata, zajedno sa održivim turizmom, racionalnom poljoprivredom, profesionalizacijom i optimalizacijom administracije, kvalitetnom socijalnom politikom, zdrasva i školstva, nornalno i mnogo čega drugog, posebno na demokratskom planu, bi učinili srednjoročno a posebno dugoročno, Crnu Goru srednje razvijenom državom", kazao je Radulović.
On je naglasio da svaki od akata sadrži svoje specifičnosti, istinu i rješenje. Danas ne postoji jedinstvenog i univerzalnog rešenja za sve kako biti bogat. Postoji uslov svih uslova a to je kompetentna i odgovorna vlast i konkurentna i napredna pamet.
Kada je u pitanju Rezoluciju o reindustrijalizaciji Crne Gore naveo je nekoliko konstatacija.
"Razvijene Crne Gore i novih radnih mjesta nema bez konkurentne industrije, bez pametnih fabrika, bez modernizacije proizvodnje, bez novih tehnologija. Industrija u svakoj razvijenoj državi učestvuje sa preko 20-30% u društveno proizvodu. Neophodno je zaustaviti dalju deinstrijalizaciju i sprovesti reindustrijalizaciju Crne Gore. Potrebno je raskinuti kolonijalne i protizakonite ugovore, zaustaviti izvoz ruda, sačiniti strateška dokumenta razvoja, osnovati „Industriju Crne Gore“ AD, Institut za razvoj Crne Gore, Crnogorsku razvojnu banku. Ciljani industrijski razvoj treba ostvariti, prije svega, u sektorima prerađivačke industije aluminijuma, čelika, drveta, hrane, građevinarstva, energetike, elektronike, farmacija. Rezolucijom o uspostavljanju održivog i modernog saobraćajnog sistema Crne Gore bi se zaustavio sadašnji haos i lutanja i otpočeo proces uspostavljanja modernog i održivog saobraćajnog sistema. Takav saobraćajni sistem je od najvećeg javnog interesa. Kako to učiniti je dato u Rezoluciji bilo da su u pitanju strateška dokumenta, akcioni planovi, studije, analize, akteri ili instrumenti finansijske podrške", istakao je on.
Rezolucijom o načinu valorizacije elektro-energetskog potencijala Crne Gore, kazao je da su date potpune analize stanja i predložene brojne mjere, kako ovaj najznačajniji privredni resurs valorizovati na dugoročno održiv način. Posebno je obrađena valorizacija hidropotencijala, a posebno način valorizacije termopotencijala uz potpunu ekološku zaštitu.
"Predlogom zakona o dopunama Zakona o inovativnoj djelatnosti je definisan način osnivanja Instituta za razvoj Crne Gore, koji treba da bude od najvećeg državnog interesa. Formiranjem ovog instituta bi se animirala i objedinila sva pamet Crne Gore, usmjerila i podržala kreativna energija, sve u cilju dinamičnog i održivog razvoja.Crna Gora mora pokrenuti veliki i dinamičan investicioni ciklus uvažavajući, pri tome, održivi razvoj, direktne i indirektne efekte, investicione ekonomske indikatore, valorizujući racionalno domaće resurse. Investicije treba da produkuju konkurentnu privredu, visoku dodatu vrijednost, brojna nova radna mjesta, dinamičan rast BDP i da značajno unaprijede standard života građana", naglašava Radulović.
Da bi se pokrenuo veliki investicioni ciklus i dugorični održivi i pametan razvoj prema njegovim riječima, potrebna je adekvatna finansijska podrška.
"To se ne može ostvariti u postojećim ukupnim društvenim, ekonomskim i finansijskim uslovima. Tako, sektor komercijalnog bankarstva je krajnje konzervativan, sa neprimjernim zelenaškim kamatama i neodrživim uslovima finansiranja razvojnih projekata", zaključio je Radulović.
Komentari