"U fokus javnosti neophodno je staviti pitanja: kako prepoznati i kako reagovati na nasilje nad djecom, odnosno šta je neophodno da svako od nas uradi da se nasilje spriječi? Po principu hitnosti, poštovanja ljudskih i dječjih prava, radom u najboljem interesu djeteta moramo djelovati i adekvatno reagovati na svaku prijavu nasilja, unapređivati programe prevencije, da bi u potpunosti funkcionisali kao sistem na koji se građani mogu osloniti", navodi se u saopštenju Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Pozvali su sve građane i građanke, sve institucije sistema, organizacije civilnog društva, "da zajedno djelujemo kako bismo spriječili nasilje u porodici, posebno nasilje nad djecom".
"Samo zajedničkim snagama i ličnim odgovornostima, možemo i moramo uticati na sprečavanje i suzbijanje nasilja", saopšteno je.
Iz Ministarstva kažu da je u domaćem javnom prostoru medijska pažnja neophodna da ukaže na probleme, pokrene javnost, institucije i nadležne organe da brzo i djelotvorno reaguju, "da bi Crna Gora dostigla civilizacijski standard koji traži da mediji poštuju ljudsko dostojanstvo i prava djece, neophodno je da mediji postanu svjesni svoje odgovornosti, te da u svojim izvještavanjima poštuju zakonske odredbe koje se odnose na zaštitu prava djece na privatnost".
"Prilikom izvještavanja o događajima koji se odnose na djecu razumljivo je da treba voditi računa o potrebi javnosti za informacijom, međutim mora se pokazati i poseban senzibilitet za zaštitu interesa djeteta i neposredno pogođenih osoba.
Pozivamo sve građane, organizacije i institucije da na svaki oblik nasilja reagujemo, da ga pravovremeno prijavljujemo i da se svi zajedno borimo za što bolji i mirniji život naših građana i za okruženje bez nasilja u kojem naša djeca mogu bezbrižno odrastati. Ne zatvarajmo oči i ne okrećimo glavu. Reagujmo!", poručuju iz Ministarstva.
Komentari