Pod sloganom „Pozorište sad, pozorište svuda“, u okviru glavnog pozorišnog programa biće izvedene ukupno četiri predstave, po izboru selektora Zorana Živkovića.
Prožimanja
Pored predstave CNP, 23. aprila u Herceg Novom će gostovati Teatar Rugantino iz Zagreba, koji će izvesti komad „Prva žena – druga žena“, u režiji Vladimira Stojsavljevića. Teatar mladih i Hercegnovsko pozorište 27. aprila odigraće predstavu „Lista za ljubav“ Norma Fostera, dok će Ustanova kulture Vuk Karadžić iz Beograda 29. aprila gostovati sa „Dobrim ujkicom“ Alana Ejkborna, u režiji Stefana Sablića.
U okviru OFF programa, 17. aprila na repertoaru je predstava „Sedam i sedam“, u produkciji učenika Gimnazije „Jovan Dučić“ iz Trebinja. U režiji Veselinke Kulaš, predstava je nastala po motivima srpskog filma „Sedam ipo“. Pozorišna bajka za odrasle i djecu „Mali princ“, u produkciji Hercegnovskog pozorišta i režiji Predraga Todorovića, na repertoaru je 20. aprila. Komedija u produkciji Favi teatra „Tamo i nazad“ Stevana Koprivice, u režiji Juga Radivojevića, biće izvedena 26. aprila.
Prateći program ovogodišnjeg HAPS-a počeće 16. aprila programom „Pozorište u Gradskoj kafani“, a 19. aprila publika će biti u prilici da pogleda izložbu pod nazivom „Pozorišni plakati Dimitrija Popovića“. Iste večeri, knjigu pjesama „Orfeonautika“ promovisanje Ksenija Matović. „Boje duge“ naziv je interaktivne predstave za najmlađe, koja će biti izvedena 24. aprila, a u okviru muzičkog programa 29. aprila biće priređen koncert trija Helmuller – Risso – Papaux.
Opera na kraju
HAPS će biti zatvoren 30. aprila premijerom hercegnovske opere „Đani Skikić“. Riječ je o operskoj jednočinki Đakoma Pučinija, koju su na scenu postavile Mirela Šćasni i Slađana Vujović.
„Gianni Schicchi“ je komična opera koju je Pučini komponovao između 1917. i 1918. godine. Libreto se bavi
temom pohlepe jedne porodice okupljene oko odra imućnog poglavara familije. Priča se prvi put pominje u Danteovoj „Božanstvenoj komediji“. Gianni Schicchi je ime sitnog prevaranta koji je „poslat u pakao“ jer je izmijenio testament čovjeka u kojeg se prerušio da bi zavarao notara. Smatra se da je Dante ovaj motiv preuzeo iz priče anonimnog firentinskog autora iz 14. vijeka, inspirisane istinitim događajem.
(Izvor:Pobjeda)