Umor za vozača može biti opasan koliko i alkoholisano stanje
Foto: Ilustracija

"Mikrosan" za volanom

Umor za vozača može biti opasan koliko i alkoholisano stanje

Poslije cjelonoćnog izlaska sa prijateljima, čak i najtrjezniji vozač može da predstavlja prijetnju sebi i drugima.

Umor može da ima poguban uticaj na vožnju, baš kao i alkohol, upozorava Njemački savjet za bezbjednost saobraćaja (DVR). 

Osoba koja nije spavala 17 sati imaće smanjenu sposobnost reakcije za upravljačem, uporedivu sa onom kakva se javlja kada vozač ima 0,5 promila alkohola u krvi. Nakon 22 sata bez sna, smanjena sposobnost reakcije raste na 1,0 promil, prenosi B92.

Umor predstavlja opasnosti u formi "mikrosna" za volanom. Vozač koji sklopi oči na samo nekoliko sekundi voziće slijep opasno dugu dionicu. Pri brzini od 50 kilometara na čas, automobil prelazi razdaljnu od 30 metara za samo dvije sekunde. 

Prvi znaci umora podrazumijevaju često zijevanje i teške kapke. To bi trebalo prepoznati kao znake upozorenja, na koje odmah treba reagovati. 

Kratko zaustavljanje, protezanje i udisanje svježeg vazduha može da pomogne u savladavanju umora. Stručnjaci napominju i da šoljica kafe, za kojom će mnogi posegnuti u slučaju umora, počinje da djeluje tek poslije pola sata.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.