Specijalista opšte medicine i rukovodilac Hitne pomoći u Bijelom Polju dr Besim Kadić u razgovoru za Kodex otkrio je da je život zaposlenih u toj zdravstvenoj službi, akcija i rad koji se odvija konstantno, 24 časa tokom 365 dana u godini, kako u ambulanti tako i na terenu.
„Jednu ekipu čini ljekar, tehničar i vozač i imamo četiri takve ekipe. Ali nastojimo da taj broj povećamo jer za potrebe Bijelog Polja bi trebalo da ima osam ekipa, tako da je kod nas konkurs uvijek otvoren“, kaže Kadić za Kodex.
Oprema prosječna, ljekara malo zahtjeva puno
Što se opreme tiče Kadić kaže da je to na prosječnom nivou.
Foto: Kodex
„Imamo dva automobila, jedan je terenska „lada“ a drugi „ford“ savremeni transporter dobro opremljen, ali u većini slučajeva ne može da se koristi van asfalta", navodi Kadić.
Foto: Kodex, Ford reanomobil
Glavni problem je kako ističe nedovoljan broj ljekara "koji bi trebalo da budu nosioci ovog posla".
"Kadrovski imamo dva stalna ljekara i dva koja su tu nakon određenog staža do specijalizacije. Tako se naš mladi kadar stalno mijenja i ljekari ne žele da rade u Hitnoj, jer je ovo izuzetno težak posao“, kazao je Kadić.
U prilog tome govori i činjenica da je od Nove godine do kraja februara broj pacijenata kojima je pružena hitna pomoć oko 3 000 i plus par stotina kućnih posjeta.
„U 2017-toj smo imali preko 22 000 intervencija u Hitnoj pomoći. Kad bolje pogledamo to je skoro pola Bijelog Polja. A što se dnevnog nivoa tiče, primimo u prosjeku 55-60 pacijenata, i to kad uporedim sa brojem ekipa Hitne pomoći mogu da kažem da smo preopterećeni, jer osim rada u ambulanti podrazumijeva se i rad na terenu, a nekad bude za jednu smjenu i po 10 terenskih intervencija a jedan ljekar“, pojašnjava Kadić za Kodex.
Od 1995. godine otkad je otvorena služba Hitne pomoći, smještena u okrugu Opšte bolnice u naselju Medanovići, gotovo je ista ekipa ljekara i medicinskih radnika koji obavljaju svoje dužnosti.
„Svi znaju svoj dio posla. Vozači su profesionalni, sestre i tehničari izuzetno obučeni. Ja kažem da jedna sestra iz Hitne pomoći vrijedi kao pet nekih drugih, jer svake godine prolaze nove edukacije, tako da dosta dobro rade svoj posao“, priča Kadić.
Dr Kadić u ambulanti za prijem pacijenata, foto: Kodex
Nerijetko se dešava da rade i međusmjene, pa da na kraju tako dugog radnog dana i noći dođe težak slučaj, ali njemu se jednako posvete kao onome koji je došao na početku smjene.
„Bude malo nervoze, jer je teško zbog manjka odmora, ali se pomoć ukaže na adekvatan način. Dešava se da ne bude pacijenata uopšte, pa onda odjednom se pojavi njih deset. Naravno ne možemo određivati kad će ko da se razboli. Pacijenti moraju da znaju da ih mi ovdje u Hitnoj ne primamo po redu kako ko dolazi već ko je prioritet", pojašnjava ljekar Hitne pomoći u Bijelom Polju.
Građani da razluče šta je hitno, a šta ne
Kadić kaže da se u ambulanti Hitne najviše javljaju povrijeđene osobe, srčani bolesnici, osobe koji pate od respiratornih bolesti, hronični asmatičari, te da ih najviše remete oni koji ne mogu da se jave i čekaju kod izabranog ljekara pa zbog prehlade dolaze kod njih.
„Pacijenti u većini slučajeva ne mogu da razluče šta je hitno, pa se dešavalo da odemo na udaljena mjesta zbog oboljenja koja ne zahtijevaju hitnu pomoć, već koja su mogla da budu tretirana terapijom antibiotika, a koju pacijent po prethodnoj preporuci ljekara nije uzimao. To nas malo remeti, jer kad ode ekipa na teren Hitna ostaje nezbrinuta, a dešava se da dođe slučaj koji je mnogo hitniji od toga i onda nastaju problemi. Ali, srećom je Urgentni blok pored nas pa ono što ne možemo da prihvatimo tog trena, zbrinjavaju oni“, kazao je Kadić.
Urgentni blok primi one koje Hitna ne stigne, foto: Kodex
Prema treningu koji je izveden u okviru Hitne u Bijelom Polju vrijeme koje je potrebno od poziva do mjesta izlaska na teren, je navjiše 15 minuta, računajući mjesta udaljena od grada, ističe za Kodex rukovodilac bjelopoljske Hitne pomoći.
Kaže da su građani prilikom poziva nestrpljivi, pa u većini slučajeva ili ne ostave adresu, ili ne kažu o čemu se radi, pa se ekipa za informacije snalazi usput preko poznanika ili prolaznika.
„Kada pozovu, građani treba da daju tačnu lokaciju, anamnezu osobe zbog koje pozivaju, kako bi mi sve tačno definisali i uveli u naš protokol, a samim tim i brže stigli. Ljekar određuje hitnost i na osnovu toga se šalju ekipe. Znam da je svako čekanje dugo i da se njima čini da ako nismo u momentu poziva na mjestu gdje je osoba kojoj treba pomoć da kasnimo, ali kad se pogleda na sat to je desetak minuta“, kaže Kadić.
S obzirom da je sada vrijeme gripa, respiratornih infekcija, povreda zbog klizanja i poledice, ljekar savjetuje da bez prijeke potrebe ne izlaze stariji i bolesni.
Svjedoci i najbolnijih i najradosnijih događaja
U svojoj dugogodišnjoj službi kao ljekar Hitne pomoći susreo se sa brojnim teškim situacijama, ali i onim lijepim i neočekivanim.
„Imali smo porođaj ispred ulaza Hitne pomoći, nismo uspjeli da stignemo do sale, i dječak se rodio živ i zdrav. Taj osjećaj je neopisiv, obuzme nas neka radost zbog koje dalji posao s lakoćom obavljamo. Ali, ima i nezahvalnih situacija, kad se dese smrtni slučajevi, gdje pored sve volje i pomoći koje pružimo ne uspijemo da spasimo ljudski život. Damo sve od sebe i ne uspijemo, onda smo taj dan nikakvi, prepričavamo situaciju, da shvatimo šta smo mogli uraditi a nismo imali opreme ili slično. Ali srećom to se rijetko dešava“, priča za Kodex ljekar Hitne pomoći.
Porođaj ispred ulaza Hitne pomoći, osjećaj neopisive radosti, foto: Kodex
On je kazao da mora da se pohvali time da Hitna pomoć predstavlja brend Bijelog Polja „jer su svi mahom tuda prošli“.
„Hitna predstavlja utočište za sve gdje se pruža odmah pomoć i rijetko da pacijent ode, a da mu nije ukazana pomoć koja mu je potrebna. Nastojimo da budemo prijatni i obzirni prema svima, jer narod je dosta nervozan i nestrpljiv. To postižemo treninzima, praksom, edukacijom, vježbama, stalnim učenjem“, kaže Kadić.
Prvobitno nije želio da ostane da radi kao ljekar u Hitnoj, ali je na savjet tadašnjeg direktora, koji mu je rekao da u njemu vidi to što je potrebno za jednog ljekara koji mora da djeluje odmah i bez pripreme, prihvatio posao.
„Mene ne drži mjesto i ne bih mogao da radim pri Domu zdravlja, to mi je monotono. Ovdje ima više akcije, dolaze pacijenti sa različitim dijagnozama. U pokretu sam a čim je tako osjećam se živim i da mogu da doprinesem ovom narodu“, kaže Kadić i kroz smijeh dodaje da mu porodica i prijatelji često kažu da je "oženjen sa Hitnom".
On bi volio da je više ljekara u ovoj zdravstvenoj službi, "jer bi tako posao bio bolje raspoređen, a samim tim bi imali više vremena za svakog pacijenta pojedinačno".
Dodaje da neprijatnih situacija ima, kao i u svakom poslu.
„Pacijent nam ustvari ne pravi problem, nego njegova pratnja, koja je često nestrpljiva.“
Omladina da ne rizikuje živote pretjerivanjem u piću
Mladi da ne miješaju votku i red bull
Ljekar je skrenuo pažnju bjelopoljskoj omladini koja vikendom obično dolazi u alkoholisanom stanju, „a ne znaju koliko je pijanstvo opasno“.
„Miješanje alkohola sa energetskim napicima čini čovjeka komiranim,naravno kad se pretjera u piću. Ja kažem tada „mi smo pacijenta faktički izgubili i borimo se za njegov život““, upozorava Kadić i dodaje da mladi to ne znaju, i ne razmišljaju o svom zdravlju, te da je u zadnje vrijeme povećan broj djevojaka koje dolaze u alkoholisanom stanju.
Osim alkohola, nažalost dešava se da dođu mladi za koje sumnjaju da su pod dejstvom droga.
„Bjelo Polje ima rijetko lijepu omladinu i savjetujem im da se čuvaju od poroka, da se hrane zdravo, vježbaju, bave se sportom i uživaju u životu na lijep način daleko od marihuane, hašiša, heroina“, poručuje Kadić.
U tim slučajevim kako dodaje, najviše imaju neprijatnih situacija, pa se desi i da mora policija da interveniše.
Vozači više poštuju pravilo prednosti
Što se tiče reakcije ostalih vozača na sirenu i kola Hitne pomoći, Kadić kaže da se situacija popravila.
„Vozači ponekad ne znaju kako da postupe, pa umjesto da dodaju gas i da se sklone na neko adekvatno mjesto, oni zakoče u krivini pa i nas i pacijente dovedu u opasnost“, kaže Kadić ali ipak isitiče da se u poslednje vrijeme više poštuju pravila.
Dr Kadić je na kraju poručio da je njihova pomoć uvijek tu za sve građane Bijelog Polja i praznicima i vikendom.
"Bjelopoljci da vode računa o sebi i najbolje da se što manje gledamo, što kažu samo u zdravlju i na lijepa mjesta", zaključio je u razgovoru za Kodex specijalista opšte medicine i rukovodilac Hitne pomoći u Bijelom Polju dr Besim Kadić.
Nerijetko se mogu čuti kritike na račun rada ljekara u Opštoj bolnici u Bijelom Polju. Nakon slučaja "bjelopoljskih beba" bolnica je konstantno na meti kritika. Ipak, ko je ijednom posjetio Službu Hitne pomoći pri toj ustanovi sa kritikama se neće složiti jer je humanost i posvećenost zaposlenih u borbi za život osjetio na svojoj koži. A to moramo da cijenimo. A i Ministarstvo zdravlja.
Pohvale čitaoca portala Kodex
Posebno uvažavanje i zahvalnost za požrtvovanost u poslu i ljubazan i predusretljiv odnos prema pacijentima građani izražavaju, između ostalih, prema radu doktora Miloša Šaponjića i medicinske sestre Milanke Bubanje.
Komentari