SPC mijenja ime zbog Kosova
Ilustracija, foto:Mondo

Promjena Ustava Srpske pravoslavne crkve

SPC mijenja ime zbog Kosova

Iza prijedloga promjene imena SPC stoji namjera da se za Crkvu veže Kosovo.

 " Večernje novosti" objavile su juče da će SPC promijeniti ime u "Srpska pravoslavna crkva — Pećka patrijaršija", a promijeniće se i način na koji se bira proglavar SPC.

Kako za Sputnjik objašnjava publicista Vladimir Dimitrijević, promjena Ustava Srpske pravoslavne crkve je stvar koja je aktuelna od početka 21. vijeka. On kaže da navodi medija o promjenama u SPC ne moraju da budu tačni , ali je tačno da se taj proces već duže vodi. 

S druge strane istoričar Aleksandar Raković smatra da nije loše rješenje da Srpska pravoslavna crkva u svoje ime doda i ime Pećke patrijaršije jer se na taj način pokazuje i identitet srpske crkve koji je vezan za Kosovo i Metohiju, dakle koji je neodvojiv od identiteta Srpske pravoslavne crkve. 

Kad se postavi pitanje izmjene imena, odnosno dodavanja naziva Pećka patrijaršija u naziv SPC, prema Dimitrijevićevom mišljenju, tu nema nikakvih problema ako iza toga ne stoji novoteološka priča o tome da crkvu treba osloboditi navodnog etnofiletizma. 

Inače, zvanična titula patrijarha srpskog je episkop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački, patrijarh srpski, podsjeća Dimitrijević, što znači da Pećka episkopija kao osnova autokefalije SPC već jasno prisustvuje u nazivu i tituli patrijarhovoj. 

"Kad je riječ o međunarodnim subjektima koji se bave našim problemima i geopolitičkim pitanjima, ne znači mnogo to što će SPC dodati ime Pećke patrijaršije kao staro ime za našu crkvu. Međutim, za srpski narod, za Srbe na Kosmetu i za našu crkvenu politiku, za identitet naroda vrlo je važno da se doda ime Pećke patrijaršije uz SPC. Naravno, ukoliko to bude i konačno rješenje SPC", rezonuje Aleksandar Raković. 

Kako navode, procedura izbora patrijarha biće pojednostavljena i on će se birati tajnim glasanjem, uz obaveznu dvotrećinsku većinu vladika. 

To su najvažnije novine predviđene prijedlogom novog ustava SPC, navode “Novosti“. 

Važna novina je i to da će se izabrani kandidat za crkvenog poglavara zvati arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpskih i pomorskih zemalja, navodi beogradski list, koji je imao uvid u ustavni tekst. 

"Novosti" su navele da prema prijedlogu novog ustava SPC, postojećih 13 eparhija postaće mitropolije, a novi ustav najvjerovatnije će biti usvojen na zasjedanju najvišeg crkvenog tijela - Svetog arhijerejskog sabora, sredinom maja. Rad na prijedlogu počet je još 2012. godine, formiranjem komisije za reviziju postojećeg ustava, na čijem je čelu bio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije. 

Ovako uobličen tekst postaće prvi cjeloviti Ustav Srspke crkve još od 1931. godine, napominje beogradski dnevnik. 

Neimenovani sagovornik iz Patrijaršije za "Novosti" kaže da je postojeći ustav u mnogim svojim djelovima bi zastario i gotovo neprimjenjiv, a da je posljednja njegova veća revizija urađena 1947. 

Promjene u zvaničnom nazivu Srpske crkve objašnjavaju se željom da se ojača veza sa njenim istorijskim središtem u Pećkoj patrijaršiji, ali i s Kosovom i Metohijom kao najvažnijim dijelom njene jurisdikcije. 

Najvažnije promjene u ustavnom tekstu tiču se procedure izbora poglavara, pri čemu se napušta dosadašnja praksa "apostolskog žrijeba" - nasumičnog izbora jedne od tri koverte sa imenima kandidata. 

Nacrt novog ustava sugeriše da se novi poglavar bira u Pećkoj patrijaršiji, a kao mogućosti predviđena su crkvena sjedišta u Beogradu ili u Sremskim Karlovcima. 

Novi ustav SPC, prema njegovoj radnoj verzji, sprovodi u djelo i staru ideju podjele Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, pa će u prijestonici tako biti osnovane dvije nove eparhije: Voždovačko-vinčanska, sa sjedištem na Voždovcu, i Zemunsko-novobeogradska, čiji će vladika sjedeti na Novom Beogradu, navode "Novosti".

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.