Novac, po svojoj prirodi, nije vrijednost. Važan je jer omogućuje sticanje nekih drugih vrijednosti. Onaj ko ga ima dovoljno može mnogo toga da kupi i da tako sebi i onima koji su mu važni, ostvari mnoge želje. Moć novca je ograničena jer mnogo toga ne može da se kupi. Poznate su izreke da novcem može da se kupi sat, ali ne i vrijeme, da može da se kupi lijek, ali ne i zdravlje.
Prema istraživanjima, novac za ljude ima različitu emocionalnu vrijednost. Razlike postoje u tome koliko je kome novac važan, kao i šta to ljudi vide u novcu. Neki u njemu vide sigurnost, neki mogućnost da uživaju, neki sebe mogu da poštuju samo ako imaju dovoljno novca, nekima je to način na koji drugima postaju važni, piše "Politika".
Ove razlike često dolaze do izražaja u partnerskim odnosima. Iskustva u partnerskoj i bračnoj terapiji su takva da je novac jedan od pet glavnih tema oko kojih se parovi svađaju. Suština ovih sukoba jeste u tome da svako od partnera pokušava da natjera onog drugog da se uklopi u njegovu predstavu o tome kako novac treba da se vrjednuje, stiče, troši i čuva. Veza u kojoj jedan partner precjenjuje, a drugi potcjenjuje novac nema velike šanse za uspijeh.
Sukobi u vezama su normalna pojava, pa i sukobi zbog novca. Ovakvi konflikti izazivaju krizu u vezi onda kada neko od partnera počne da povezuje novac sa ljubavlju. Često u djetinjstvu naučimo da se ljubav iskazuje kroz darivanje. Po principu: što je veća ljubav, to je bogatiji poklon. Zato i kada odrastemo to dijete u nama mjeri koliko je partner spreman da potroši na nas, ocjenjujući da li ima i koliko ima ljubavi.
Kada se dvoje vole, tipično je da izbjegavaju da razgovaraju o novcu. Novac smatraju prljavim i boje se da će da uprljaju čistotu prave ljubavi, da će neko da ispadne proračunat. Nekada se čini da parovi mnogo lakše pričaju o seksu nego o novcu.
Umjesto da otvoreno i odraslo razgovaraju o novcu kao važnom faktoru u zajedničkom životu, ćute, očekujući da im partner "pročita misli" i da se uklopi u njihovu predstavu o upravljanju novcem.
Da bi veza bila uspiješna, važno je da par otvoreno i jasno razgovara o novcu, o tome koliko je važan, šta ko u njemu vidi, i kako treba da upravljaju novcem. To je pretpostavka dogovora o novcu. Ako su razlike prevelike, onda je dobra ideja da svako ima svoju "blagajnu", a da se dogovore o tome ko će šta da plaća od zajedničkih troškova.
(MONDO)