Za tu, kako je agencija AP navela, istorijsku promjenu glasalo je 2.958 delegata, dva su bila protiv, tri uzdržana, dok je jedan glas nevažeći, prenijela je agencija AP.
Tom promjenom ustava Kine na Svenacionalnom kongresu uklonjena je i poslednja prepreka koja ograničava predsednički mandat na dva uzatastopna.
Predlog je naišao na kritike među liberalnim aktivistima koji promjenu vide kao vraćanje na eru Mao Cedunga, čija je politika vladavine jednog čovjeka dovela Kinu do gladi, haosa i konačno političke stagnacije.
Ustavnim amandmanom koji je danas odobren u Kini oboren je sistem koji je 1982. uveo nekadašnji kineski lider Deng Sjaoping kako bi spriječio da neko doživotno vlada, odnosno diktaturu, piše AP.
Rezultati glasanja objavljeni su oko 15.50 po lokalnom vremenu na ekranu u sali Svekineskog narodnog kongresa.
"Ustavni amandman je odobren", saopšteno je u sali nakon čega je uslijedio aplauz.
Kineska agencija Sinhua prenijela je da je u pitanju prvi ustavni amandman u posljednjih 14 godina.
AP navodi da predsjednik Kine Si Đinping nije pokazivao emocije i da je ostao na svom mjestu kako bi odslušao izvještaj o radu Kongresa.
Centralni komitet Komunističke partije Kine predložio je da se iz Ustava izbriše stavka prema kojoj predsjednik može samo da ima dva uzastopna mandata od pet godina.
Prethodno je Centralni komitet KPK predložio da "misao Si Đinpinga" bude upisana u Ustav. Njegovo ime i misao upisani su u oktorbu u Program KPK, što je simboličan čin koji aktuelnog lidera stavlja u istu ravan s legendarnim liderom partije Mao Cedungom.
Komentari