Državna izborna komisija (DIK) razvila je softversko rješenje koje biračima u Crnoj Gori omogućava da provjere kojem predsjedničkom kandidatu su dali potpis podrške i da li je on zloupotrijebljen. Već nakon prvog dana kako je aplikacija pokrenuta, više stotina građana Crne Gore prijavilo je zloupotrebu potpisa.
Iz CDT-a je saopšteno da su dobili više stotina prijava, a da je danas do 14 sati obrađeno 200 koje su predali tužilaštvu. U utorak su predate 94 prijave.
"Javilo nam se više građana koji su podnijeli prijave, a koje je tužilaštvo danas kontaktiralo", kaže se u saopštenju.
Oni su dodali da pozdravljaju brzu reakciju tužilaštva i formiranje predmeta vezanog za prijave građana.
"Nadamo se da će nastaviti s odlučnom akcijom i nedvosmosleno utvrditi da li u prikupljanju ličnih podataka i potpisa ima elemenata krivičnog djela", poručili su iz CDT-a.
Navodi se da im se veliki broj građana javlja ne samo zahtjevom da se krivično procesuiraju njihovi slučajevi, već i da se njihovi podaci uklone iz baze potpisa.
Oni su pozvali građane da nastave da provjeravaju i prijavljuju zloupotrebu ličnih podataka i da zajedničkom akcijom spriječe da se nezakonito koriste.
Među više stotina do sada otkrivenih zloupotrijebljenih potpisa su i potpisi reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića, predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića, poslanika Demokratskog fronta Jovana Vučurovića, kao i brojnih političkih aktivista, novinara, pripadnika nevladinog sektora.
Potpisi podrške, koji su zloupotrijebljeni, dati su kandidatima za predsjednika Marku Milačiću, Hazbiji Kalaču i Vasiliju Miličkoviću, koji su do sada zvanično predali kandidature.
Komentari