"O budućnosti BiH treba da odlučuju svi narodi, a mi ćemo poštovati njihov dogovor. Ukoliko bude postignut takav dogovor, poštovaćemo ga", rekao je Dačić, komentarišući izjavu predsjednika RS Milorada Dodika kako bi RS i sjever Kosova trebalo pripojiti Srbiji.
On je ponovio da Srbija poštuje teritorijlani integritet BiH, ističući da se zvanični Beograd zalaže za mir, dijalog i dogovor.
"Imamo specifične odnose s Republikom Srpskom, ali oni nijesu na štetu ni drugog entiteta, drugih naroda ili BiH", istakao je srpski šef diplomatije.
Govoreći o rješavanju pitanja granice izmedju BiH i Srbije, Dačić je rekao da BiH neće imati nikakvih problema u rješavanju ovog pitanja, dodavši da i Srbija i BiH imaju veći problem s rješavanjem pitanja granica s Hrvatskom.
Komentarišući današnji sastanak šefova diplomatija šest zemalja Zapadnog Balkana u Sarajavu, Dačić je ocijenio da će se u nastavku razgovarati o Fondu Zapadnog Balkana, koji je formiran na inicijativu Višegradske grupe i u koji svaka država ulaže novac koji se koristi za projekte.
Dodao je da će se razgovarai i o samitu u Londonu.
"Održavanje samita s najvažnijim zemljama članicama EU dobra je ideja, jer nam daje na znanje da je ipak realna evropska perspektiva. Zadovoljni smo što je Srbija u Strategiji o proširenju, uz Crnu Goru, potpisana kao zemlja koja može računati na članstvo do 2025. godine, ali podržavamo i sve druge na tom putu. To bi bilo veoma dobro i to bi bio faktor stabilizacije i mira na Balkanu kada bi došlo do bržeg članstva", kazao je srpski šef diplomatije.
On je još ocijenio da EU ima dvojake kriterijume kada je riječ o pristupanju u članstvo, prezicirajući da se od zemalja Zapadnog Balkana zahtijeva da riješe bilateralne sporove, a da to nije traženo od drugih zemalja koje su pristupile ranije.
Kao primjer, Dačić je naveo spor Hrvatske i Slovenije u vezi s granicom.
"EU često neke formulacije tumači na način na koji ne tumače države članice. Španski premijer Marijano Rahoj kazao je kako neće učestvovati na samitu u Bugarskoj ukoliko bude učestvovalo Kosovo. Ko je ikada utvrdio zvanični stav EU da je uslov za Srbiju priznavanje Kosova? To su formulacije koje se možda sviđaju nekoj pojedinoj zemlji, a EU ima statusno neutralan stav", kazao je Dačić.
Prema njegovim riječima, Srbija teži da riješi sporna pitanja s Kosovom, prije svega sebe radi.
"Upućivanje prijetnji i ucjena Srbiji nije put, želimo u EU, ali na častan i dostojanstven način", naglasio je Dačić.
Govoreći o formiranju vojske Kosova, on je istakao da to nije predviđeno Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN i da srpski članovi kosovskog parlamenta nikada neće glasati za to.
Izvor: Beta
Komentari