Prema informacijama Novosti, Beograd će se uzdržati od izjašnjavanja sve dok ne budu istražene i poznate sve okolnosti tog slučaja. Jer, osim optužbi da iza svega stoji Moskva, London nije iznio konkretne dokaze da je Kremlj organizovao navodno trovanje nekadašnjeg ruskog špijuna.
U srpskom državnom vrhu pažljivo će biti odmjeravan svaki sledeći potez u okolnostima sve jačih pritisaka zapadnih centara moći u vezi s Kosovom i odnosima sa Moskvom, a u sklopu kojeg je, kako se procjenjuje, i zahtjev da Srbija odabere stranu u razbuktalom diplomatskom ratu Zapada i Rusije.
Iako uskoro vraća "člansku kartu" EU, Londonu je veoma stalo do toga da kampanju koju je lansirao protiv Rusije podrže sve zemlje Unije, pa i države kandidati. Do sada je to učinilo 17 država EU, koje su se pridružile akciji protjerivanja ruskih diplomata.
Brisel je takođe povukao na konsultacije svog diplomatu iz Moskve. Međutim, još nema "krovne" odluke, odnosno zajedničke deklaracije same Unije, koja bi u slučaju "Skripalj" "prst krivice" uperila u Rusiju.
To praktično znači da Srbija ni formalno nema nikakvu obavezu da pozitivno odgovori na očekivanja Velike Britanije, niti EU ima bilo kakav mehanizam konkretnih sankcija kojima bi na to primorala Srbiju, pišu Novosti.
Komentari