Na osnovu brojnih pokazatelja i rezultata analiza, ljekar će utvrditi da li je riječ o anemiji ili o proljećnom umoru. Terapija u slučaju anemije zbog nedostatka gvožđa podrazumijeva suplementaciju, najčešće preparatima koji sadrže i do 100 mg gvožđa.
"Ukoliko se potvrdi anemija, neophodno je uzimati terapiju najmanje tri mjeseca", rekao je za "Novosti" doktor Darko Antić, hematolog Kliničkog centra Srbije.
"Osim toga, značajno je ishranu prilagoditi zdravstvenom stanju. To znači povećati unos namirnica koje su bogate gvožđem, poput mesa, zelenog povrća, ribe, mahunarki i sušenog voća".
Ukoliko ovakva vrsta terapije nije dala rezultate, neohodni su dodatni pregledi. U rijetkim slučajevima, malokrvnost se javlja usljed nedostatka vitamina B12 i folne kiseline. Znaci koji upozoravaju na ovakvo stanje jesu prije svega trnjenje ekstremiteta i problemi sa želucem. Anemije su česti pratioci bubrežnih i endokrinoloških oboljenja, bolesti jetre, maligniteta.
"U pojedinim slučajevima, neophodno je detaljno specijalističko ispitivanje i liječenje oboljenja koje je dovelo do pojave anemije", kaže hematolog Antić za Večernje Novosti.
Komentari