"U Njemačkoj već sad nedostaje preko 17.000 radnika u sektoru njege. I mi ćemo zato intenzivno vrbovati, pored pokušaja ponovnog aktiviranja domaćih snaga, intenzivno tražiti i medicinskih sestara i tehničara iz evropskog susjedstva", rekao je Špan.
On je najavio i ubrzano priznavanje diploma i stručnih svjedočanstava iz inostranstva.
Političar Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) i stručnjak za zdravstvo Karl Lauterbah je Španu prebacio da svojom politikom želi da oslabi EU partnere.
"Mi ne bismo smjeli 'pokupovati' drugim zemljama njihove medicinske sestre i tehničare kojih i sada tamo već nedostaje", poručio je Lauterbah koalicijskom partneru Španu.
Špan je odgovorio da je "pojačani uvoz" medicinskih sestara i tehničara samo jedan od mehanizama, a da su jedan od važnijih elementa programi da bi se to zanimanje učinilo atraktivnijim, između ostalog i povećanjem plata.
Dnevnik "Pasauer noje prese", prenosi Hina, javlja da je glavni problem slabijeg plaćanja to što mnoge medicinske sestre i tehničari rade na određeno vrijeme, preko agencija koje plaćaju manje od dogovorenog tarifnog ugovora.
Regularno i za puno radno vrijeme zaposleni, medicinske sestre i tehničari zarade oko 3.000 eura bruto mjesečno, a oni koji su zaposleni preko agencija, zarađuju oko 500 eura mjesečno manje.
Prema poslednjim statističkim podacima iz 2015. godine, u Njemačkoj radi 300.000 stranih medicinskih sestara i tehničara, od čega najviše iz Poljske, a slijede Bosna i Hercegovina, i Kazahstan.
Beta
Komentari