I u Ljekarskoj komori saglasni su da odlazak doktora dobija na masovnosti, te da u budućnosti ,,ovaj negativan fenomen može postati nerješiv problem“.
"Mi nemamo novca za angažman ljekara iz inostranstva. Iz tog razloga se moraju hitno sprovesti mjere za suzbijanje ovog trenda, s obzirom da zdravstvena zaštita i obezbjeđenje zdravlja stanovništva predstavljaju univerzalni i najvažniji resurs jedne države", kazao je za Pobjedu predsjednik Ljekarske komore dr Aleksandar Mugoša.
Sa druge strane, u Ministarstvu zdravlja kažu da je nesporno da postoji manjak ljekara, ali da se ne može govoriti o većem odlivu kadra.
"U poslednjih šest godina iz Kliničkog centra otišla su 42 doktora, od čega 15 u penziju, jedan u Dom zdravlja Danilovgrad, jedan u Agenciju za ljekove, tri na Medicinski fakultet. Dakle, radi se o migracijama unutar sistema i oni svoje usluge i dalje obavljaju u sklopu crnogorskog sistema zdravstva", kazali su iz Ministarstva zdravlja.
Iz ovog Vladinog resora dodaju da je 17 doktora svoj radni angažman nastavilo u privatnim zdravstvenim ustanovama, od kojih je, kako kažu, većin u mreži javni zdravstvenih ustanova. Samim tim, ističu, oni su i dalje u sistemu.
Takođe, navode u Ministarstvu, postoji veliko interesovanje da se ljekari koji su prešli u privatni sektor vrate u javno zdravstvo. Do sada je to učinilo devet ljekara.
Komentari