On se pridružio drugim ruskim zvaničnicima u demantovanju da Rusija sprečava tu misiju da izvrši ispitivanje na navodnom mjestu hemijskog napada u Siriji.
Izjava Rjabkovam mogla bi da ukazuje na mogući pokušaj da se omete tim OPCW, iako su i Rusija i sirijska vlada saopštile da je dobrodošla njihova posjeta poslije zapadnih vazdušnih udara na Siriju tokom vikenda, navodi agencija AP.
Rjabkov je rekao novinarima u Moskvi da se brzo rješenje posjete misije sirijskom gradu Dumi, gdje se navodno dogodio hemijski napad koči zbog posljedica "ilegalne, nezakonite vojne akcije", misleći na vazdušne udare na sirijske mete.
Tim OPCW-a stigao je u Siriju neposredno pred vazdušne udare koje su na sirijske mete izvrišile snage SAD, Velike Britanije i Francuske rano u subotu ujutro.
Članovi su se sastali sa sirijskim zvaničnicima, ali nijesu posjetili grad Dumu. Sirijske vladine snage i ruske snage raspoređene su u Dumi koja je sada pod kontrolom sirijske vlade.
Rjabkov je rekao da je problem što OPCW stručnjaci nemaju dozvolu UN odjeljenja za bezbjednost i sigurnost da posjete Dumu.
"Koliko ja razumijem sprečavanje brzog rješenja ovog problema je posljedica ilegalne, nezakonite vojne akcije koju su Velika Britanija i druge zemlje sprovele u subotu", rekao je Rjabkov.
Kremlj je danas saopštio da su neosnovane optužbe Velike Britanije da Rusija nije omogućila pristup Dumi misiji OPCW-a koja se nalazi u Siriji.
Zamjenik sirijskog minsitra spoljnih poslova Faisal Mekdad rekao je ranije da je njegova zemlja u potpunosti spremna da sarađuje sa tom misijom. On je rekao da su se vladini zvaničnici sastali s članovima delegacije, koja je u Damasku tri dana, više puta da razgovaraju o saradnji.
Sirija je ranije optuživala Zapad da politički manipuliše misijom OPCW.
Zapadne zemlje optužile su vlasti sirijskog predsjednika Bašara el Asada da su 7. aprila u Dumi sprovele napad hemijskim oružjem.
Zbog toga su snage SAD, Velike Britanije i Francuske u subotu sprovele vazdušne napade na vojna postrojenja u Siriji.
Beta
Komentari