Skoro 400 srednjoškolaca, u okviru Akcionog dana, radilo kod 60 poslodavaca
Foto: PR Centar

Skoro 400 srednjoškolaca, u okviru Akcionog dana, radilo kod 60 poslodavaca

U okviru projekta Akcioni dan, 395 srednjoškolaca radilo je kod 60 poslodavaca u tri crnogorske opštine, za naknade od kojih će se finanisrati projekti učeničkih parlamenata, saopšteno je iz Unije srednjoškolaca Crne Gore (UNSCG).

Predsjednica Upravnog odbora UNSCG, Andrea Mićanović, kazala je, na pres konferenciji, da se ove godine Akcioni dan sprovodi u Podgorici, Bijelom Polju i Baru, napominjući da poslodavci podržavajući projekat njeguju vrijednosti omladinskog aktivizma i pokazuju društvenu odgovornost,prenosi Pr Centar.

„Projekat Akcioni dan ima za cilj da omogući srednjoškolcima da u toku jednog dana rade kod različitih poslodavaca, u skladu sa svojim obrazovnim profilima i da taj dan dobiju naknadu od deset eura. Taj novac je namijenjem fondu Unije srednjoškolaca iz kojeg će se kasnije finansirati projekti učeničkih parlamenata, koji se bave društveno važnim pitanjima, pogotovo onim koja su važna za razvoj mladih u Crnoj Gori“, rekla je Mićanović.

Ona je kazala da je proše godine pilot projekat realizovan na teritoriji Glavnog grada, kada su 234 srednjoškolca bila uključena u projektne aktivnosti, radeći kod 47 poslodavaca.

Mićanović je kazala da je prošle godine prikupljeno dvije hiljade eura, od čega je, kako je istakla, finansirano šest projekata učeničkih parlamenata iz šest srednjih škola na nivou čitave države.

„Projekti su imali za cilj da utiču na rješavanje tri problema, koje su srednjoškolci direktno prepoznali kao najprisutnije u njihovim školskim zajednicama, na lokalnom, pa i na nacionalnom nivou. Projekti su imali za cilj da suzbiju vršnjačko nasilje, da podignu svijest srednjoškolaca o važnosti zdravih stilova života, kao i da promovišu preduzetništvo među mladim ljudima“, pojasnila je Mićanović.

a220

On je rekla da su, ove godine, 33 poslodavca obezbijedila praksu za 210 srednjoškolaca na nivou Glavnog grada.

„Na nivou opštine Bar, 110 srednjoškolaca će raditi kod 16 poslodavaca, dok je u opštini Bijelo Polje 11 poslodavaca obezbijedilo mjesto za 75 srednjoškolaca“, saopštila je Mićanović.

Ona je kazala da je značaj Akcionog dana višestruk i da srednjoškolci na taj način imaju mogućnost da stečena teoretska znanja primijene u praksi.

„Takođe, imaju mogućnost da se uključe u tokove omladinskog aktivizma, da rade na jačanju kapaciteta učeničkih parlamenata svojih škola, koji predstavljaju važna tijela u školskim zajednicama i omogućavaju srednjoškolcima da direktno utiču na probleme sa kojima se susrijeću“, ocijenila je Mićanović.

Šefica službe za korporativne komunikacije u Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS), Marija Jovović, kazala je da je ta kompanija pružila priliku  učenicima elektrotehničkih škola iz Podgorice i Bijelog Polja, da se upoznaju sa sektorima mjerenja i upravljanja.

„Ovo je jako dobra prilika da učenicima srednjih škola, posebno srednjih stručnih škola, omogućimo da se upoznaju sa praktičnim radom u velikim kompanijama kao što je CEDIS. Nadamo se da će današnji dan imati uticaja na njihovu karijeru, da će ih ovo što su danas vidjeli i čuli od naših kolega opredijeliti da sjutra upravo oni budu članovi CEDIS tima“, rekla je Jovović.

Učenik Srednje elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“, Vuk Miličković, rekao je da je od elektro inžinjera koji rade u CEDIS-u naučio o načinu na koji ta kompanija posluje.

 „Obišli smo dva sektora, za upravljanje i za mjerenje. U sektoru za upravljanje smo naučili mnogo od rukovodioca tog sektora, obišli smo postrojenje. Po prvi put smo vidjeli kako izgleda trafostanica, iz čega se sastoji, upoznali smo se sa mogućim opasnostima prilikom rada u postrojenju. Moji drugovi i ja smo stekli jedno veliko iskustvo danas od inžinjera i nadamo se da će nam jednog dana ovdje biti i radno mjesto“, kazao je Miličković.

On je istakao da je učenicima te škole neophodna učestalija praktična nastava.

„U školama nemamo profesionalnu praksu, sem u toku ljeta, što bi moglo da se unaprijedi tako da nam bude obezbijeđena i u toku školske godine. Značilo bi nam da makar jednom nedjeljno obilazimo postrojenja, da posjetimo hidroelektranu u Pljevljima. Mi smo budućnost energetike i ovo je jedna od najvažnijih oblasti u Crnoj Gori trenutno, kojom bi trebalo da se bavimo“, istakao je Miličković.

Projekat se sprovodi u saradnji sa Centrom za stručno obrazovanje, a uz finansijsku podršku SHL fondacije iz Berlina.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.