Istraživanje je obavljeno u periodu od 21. do 24. marta ove godine.Građani Srbije na skali od jedan do pet odnosima Srbije i EU dali ocjenu 2,78. Ako bi glasali za ulazak Srbije u EU- potvrdno bi se izjasnilo 49,5 odsto.
Isto istraživanje je pokazalo i da građani Srbije Hrvatsku smatraju najvećim neprijateljem u EU, dok su Njemačku označili kao najvećeg prijatelja zemlje. Pored toga, mladi su i dalje znatno skeptičniji od starijih u pogledu EU integracija.
Kako se navodi u saopštenju, građani Srbije su na skali od jedan do pet ocijenili odnose između Srbije i Evropske Unije ocjenom 2,78, a najveći broj ispitanika dao je ocjenu dobar (3), dok je najmanji broj građana dao odličnu ocjenu (5).
Više od polovine građana podržava u načelu članstvo Srbije u EU, a nešto manje od polovine, 49,5 odsto, zaista bi i glasalo za ulazak Srbije u EU. Takođe, 62 odsto građana smatra da Srbija ima korist od saradnje sa EU, najmlađi građani u najvećoj mjeri smatraju da Srbija ima koristi od saradnje sa EU, ali oni i najmanje podržavaju konkretno članstvo Srbije u EU.
S druge strane, najstariji građani najviše podržavaju članstvo Srbije u EU, njih dve trećine, a članstvo najmanje podržavaju najmlađi građani, tek nešto više od polovine.
Razlika u podržavanju članstva Srbije u EU između mladih i starijih građana iznosi 13 odsto.
Ulazak Srbije u EU više podržavaju Beograđani i Vojvođani, a manje stanovnici uže Srbije, a žene više podržavaju ulazak u EU od muškaraca.
Kada se radi o državama članicama u EU, građani smatraju da su Srbiji najveći prijatelji u EU Njemačka, Grčka, Španija i Austrija, a najveći neprijatelji Hrvatska, Velika Britanija, opet Njemačka i Francuska.
Tanjug
Komentari