Imala sam želju da pomerim granice vizulenog. Odlučila sam da napravim aplikaciju koja bi omogućila da se font proba na licu mesta. To publici daje mogućnost da nakratko isproba kako bi izgledalo pisati Njegoševim rukopisom – kazala je umjetnica.
Velika odgovornost
Izložbu je otvorio doc. mr Nikola Latković. On je istakao da Adela nije uzela bilo čiji rukopis već Njegošev i ta odgovornost koju je sebi nametnula skoro da ne može da se opipa.
- Adela je uzela ono što je suština Njegoša – a to je njegov rukopis i poklonila Njegoša svijetu – tamo gdje pripada. Ona nije uradila uglađeno tipografsko pismo kao što je to uradio srpski tipograf Stjepan Fileki, ona je uzela Njegošev rukopis i studiozno istražila uzorke rukopisa prevodeći ga u jedan jezik razumljiv mrtvoj kompjuterskoj mašini. Ta slova nijesu mrtva već kao da je iz njih oživio Njegoš. Adelinom zaslugom dobijamo mogućnost da svi danas „postanemo“ Njegoš – istakao je Latković.
Prema njegovim riječima, Adela je nekakvom nazovo krio-tipo tehnologijom prenijela Njegoša u vrijeme Fejsa i poklonila ga tamo gdje pripada – svijetu.
Skica za portret
Adela Zejnilović je rođena 1977. u Prištini. Diplomirala je na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, u klasi profesora Mila Grozdanića, odsjek grafički dizajn gdje je angažovna kao stručni saradnik na predmetima: tipografija i grafičke komunikacije. Magistrirala je na istoimenom fakultetu, sa temom „Crna Gora u pismu – od ličnog do zvaničnog“. Studijski je boravila na Univerzitetu Marc Bloh u Strazburu, Francuska. Izlagala je na nekoliko samostalnih i više grupnih izložbi. Dobitnik je više nagrada iz oblasti grafičkog dizajna.
(Izvor:Pobjeda)