Iako udar munje veliki procenat ljudi preživi, to ne prođe bez posledica budući da zadobijene povrede mogu biti dugotrajne. Budući da su munje uzrok 75.000 požara godišnje u SAD, i da njihov udar može u trenu da prepolovi drvo, strašno je i pomisliti što može da uradi ljudskom tijelu.
Munja nastaje u trenutku pražnjenja atmosferskog električnoga napona koncentrisanog u olujnim, grmljavinskim oblacima (kumulonimbusima), a prati je pojava snažnog bljeska svjetlosti i zvučnog udara - groma, piše Biznis Insajder.
U grmljavinskim oblacima električni potencijal naraste i do tri miliona volti, pa vazduh više nije dovoljan izolator. Zbog toga dolazi do izbijanja električnog napona unutar samog oblaka, prema drugim oblacima, prema okolnom vazduhu ili prema tlu.
Kada ta količina struje uđe u ljudsko tijelo, dolazi do kratkog spoja malih električnih signala koji pokreću srce, pluća i nervni sistem. Takav strujni udar može da izazove srčani udar, oštećenje mozga i kičme, pa čak i amneziju.
Struja, međutim, nije jedini problem. Udar munje postiže visoku temperaturu. U samo jednoj sekundi može da ugrije vazduh do temperature pet pute veća od trenutne na osunčanoj površini. Po nekim proračunima osoba koja stoji pored mjesta udara groma, udaljena desetak metara, može da doživi udarni talas sličan onom kakav proizvodi bomba od pet kilograma TNT-a.
Udar munje posebno može da naškodi očima, pošto je u stanju da probuši rupice u mrežnici oka i dovede do stvaranja mrene za samo nekoliko dana ili nedelja. Ostale nuspojave uključuju i impotenciju kod muškaraca i smanjenje libida. Na površini tijela udar munje može da ostavi teške opekotine i izazove razgranate ožiljke, koje bukvalno mogu da izgledaju kao grane drveta. One su karakteristične baš za udar groma i nazivaju se Lihtenbergove figure.
Visoka temperatura udara može da zagrije bilo koji metal koji čovjek nosi na sebi ili imat sa sobom, i da tako prouzrokuje opekotine trećeg stepena. Eksplozija može, u trenutku, čovjeka da ostavi potpuno golog, odnosno da "raznese" odjeću i obuću koju ima na sebi.
Kada je u pitanju zaštita od udara, ako vas nevrijeme zatekne napolju, izbjegavajte usamljeno drveće i otvorene površine. Potrudite se da se što prije nađete na sigurnom mjestu, a najsigurniji ćete biti u nekoj zgradi ili automobilu.
Izvor:Biznis insajder/B92
Komentari