Tu mjeru Uprava za bezbjednost hrane je donijela u cilju sprječavanja širenja bolesti, nakon što je u Srbiji uništena tona hrane, mesa i mesnih prerađevina koje su građani unijeli iz Mađarske u Srbiju.
„Zabrana uvoza i tranzita pošiljki navedenih proizvoda odnosi se na pošiljke porijeklom iz Mađarske, zatim Litvanije, Letonije, Poljske, Rusije, Ukrajine, Češke, Italije (region Sardinija) i drugih država u kojima, prema podacima Međunarodne organizacije za zdravlje životinja, postoji sumnja, odnosno u kojima je potvrđena ili se potvrdi bolest afričke kuge svinja“, saopštili su Dnevnim novinama iz Uprave za bezbjednost hrane.
Inače, u skladu sa Naredbom o zabrani uvoza i tranzita pošiljki domaćih i divljih svinja, mesa i proizvoda od svinja zabrana uvoza i tranzita se odnosi na žive domaće i divlje svinje, zatim sjemena, embriona i oplođenih jajnih ćelija porijeklom od domaćih i divljih svinja, te svježeg i zamrznutog mesa istog porijekla.
“Zabrana uvoza i tranzita pošiljki se takođe odnosi na proizvode od mesa porijeklom od domaćih i divljih svinja, osim mesa koje je termički tretirano – u hermetički zatvorenoj posudi (konzerve), sa postignutom Fo vrijednošću od tri ili više i na minimalnoj temperaturi od +80C, koja se mora postići u mesu i/ili svim djelovima tokom obrade proizvoda od mesa. Isto tako i na svu kožu porijeklom od domaćih i divljih svinja, osim štavljene i trofeja koji nijesu podvrgnuti tretmanu kojim se uništava virus afričke kuge svinja, te na neprerađene nus proizvode porijeklom od domaćih i divljih svinja“, pojašnjavaju iz Uprave.
Bolest afrička kuga registrovana je kod mađarskih svinja. Riječ je o zaraznom oboljenju kod domaćih i divljih svinja koje je teško kontrolisati, ali koje nije opasno za ljude i druge životinje. U Crnoj Gori nije registrovana bolest afričke kuge svinja, niti je ikada bila registrovana, navode DN.
Komentari