Agima Ljaljević, nacionalni koordinator za kontrolu duvana, kazala je da istraživanja potvrđuju da duvan ubija više od 50 odsto svojih korisnika.
„U Crnoj Gori se, prema posljednjem istraživanju o kvalitetu života, životnim stilovima i zdravstvenim rizicima stanovnika Crne Gore bilježi povećanje broja korisnika duvanskih proizvoda, dok su ranije predstavljani podaci ukazivali na konstantno smanjenje broja pušača. Prema posljednjim podacima, češće nego svaki treći stanovnik, odnosno 35,4 odsto konzumira duvanske proizvode, sa nešto većom prevalencijom među muškarcima“, kazala je Ljaljević na konferenciji za novinare.
Najviše korisnika duvanskih proizvoda u Crnoj Gori je u populaciji između 45 i 54 godine, koji u većini slučajeva konzumiraju paklicu cigareta. Međutim, trećina koristi više od paklice, a jedan broj i više od dvije paklice dnevno.
Šefica Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Crnu Goru Mina Brajović, poručila je da duvan doprinosi nastanku kardio-vaskularnih oboljenja i da se taj procenat odnosi oko 60 odsto.
„Svake godine, sedam miliona osoba smrtno strada usljed konzumacije duvana i duvanskih proizvoda. Struktura umrlih od sedam miliona jeste takva da je malo manje od milion ljudi umrlo, a da to nije bio njihov izbor, riječ je o pasivnim pušačima. Bili su u blizini onih koji su konzumirali duvan“, kazala je Brajović.
Kardiolog Ljilja Musić, sa Kliničkog centra Crne Gore, kazala je da je pušenje, nakon hipertnezije, drugi najčešći razlog nastanka kardiovaskularnih oboljenja.
Kako bi se konzumacija duvana u Crnoj Gori smanjila, Ministarstvo zdravlja Crne Gore pripremilo je novi Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda i insistiraće na njegovoj primjeni.
Nacrt zakona poslat je Evropskoj Komisiji krajem prošle godine, na mišljenje i ocjenu usklađenosti sa odgovarajućom Direktivom Evropske unije. Programom rada Vlade planiran je za IV kvartal 2018. godine, nakon čega će biti dostavljen Skupštini, na dalju proceduru.
„Najznačajnije odredbe ovog zakona odnose se na mjere za smanjenje i ograničavanje upotrebe duvanskih proizvoda, koje obuhvataju reklamiranje, proizvodnju, promet i obilježavanje duvanskih proizvoda, zabranu pušenja u javnom i radnom prostoru i izlaganje sekundarnom duvanskom dimu, sprječavanje uticaja na maloljetna lica. Takođe, treba pomenuti i odredbe kojima se prvi put u Crnoj Gori uređuju elektronske cigarete i novi duvanski proizvodi", kazala je Slavojka Šuković iz Ministarstva zdravlja.
Ovim zakonom propisana je zabrana pušenja u svim radnim i javnim prostorima, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, kao i u njihovim dvorišnim prostorima, ugostiteljskim objektima i drugim objektima gdje se vrši javno okupljanje građana.
Novi zakon propisuje novčane kazne za prekršaj za nepridržavanje propisanih zabrana i ograničenja za pravno lice od 500 eura do 20.000 eura, za odgovorno lice u pravnom licu od 50 eura do 2.000 eura, a za preduzetnika od 150 eura do 6.000 eura. Takođe, novčana kazna za prekršaj od 30 eura do 1.000 eura propisana je za fizička lica koja puše u javnom i radnom prostoru i izlažu druga lica sekundarnom duvanskom dimu.
Komentari