Simović je danas, kako je i najavio nakon brojnih pritužbi od strane mještana, započeo obilazak koncesionih puteva.
Ministar je danas u terenskom vozilu prošao lokalni putemem u dužini od oko 3 km od sela Kovren ka Srednjem brdu. Seoski put je danas resorni ministar sa sardnicima, gradonačelnikom Bijelog Polja Petrom Smolovićem i direktorom Uprave za šume Nusretom Kalačom zatekao u katastrofalnom stanju.
Simović je istakao da od mještana ovog i sličnih područja gdje se izvlače šumski resursi i eksploatiše šuma dobija kontinuirane primjedbe i poruke nezadovoljstva jer koncesionari uništavaju lokalnu seosku infrastrukturu.
Foto:Kodex
Danas se na terenu, kako je rekao, i uvjerio da su bili u pravu dodajući da su negativne ocjene bile čak i blage u odnosu na stvarno stanje.
“To na terenu izgleda lošije nego što sam i pomišljao.To znači da treba svi zajedno da pojačamo svoju nadzornu aktivnost, prije svega Uprava za šume i njene lokalne jedinice da bolje nadziru koncesionare, zatim lokalna samouprava da preko nadležnih sekretarijata vrši bolji nadzor u odnosu na ono što je korišćenje lokalne infratsrukture i u odnosu na pažnju prema koncesionarima u odnosu na količinu i težinu građe koju prevoze preko lokalnih puteva i da tu preduzimaju određene mjere. To znači i da Uprava za šume mora biti mnogo angažovanija u smislu raskidanja koncesionih ugovora, prema onima koji ne pokazuju adekvatan odnos prema lokalnoj infratsrukturi”, rekao je Simović.
Simović: Mještani čak bili i blagi u kritikama, Foto:Kodex
Neredovno održavanje puteva te pretovareni kamioni su uzroci lošeg stanja puteva što lokalnom stanovništvu u velikoj mjeri otežava život.
“Danas smo dolazeći na ovu lokaciju sreli jedno transportno sredstvo koje na ovakvom seoskom putu prevozi težinu od preko 50 tona a siguran sam da po svim saobraćajnim propisima osovinsko opterećenje mora biti mnogo manje.Pitam se gdje je mjera takvog odnosa koncesionara gdje u želji da smanji svoje troškove prevozeći drvne sortimente na takav način ne vodi računa koju štetu pravi po javni interes, koju nevolju donosi lokalnom stanovništvu. Mislim da to treba za sve nas da bude jedna opomena”, rekao je ministar poljoprivrede.
Kako je kazao, danas je dogovoreno da se zajedničkim djelovanjem Uprave za šume, lokalne samouprave i koncesionara seoski putevi u što kraćem roku dovedu u red.
Foto:Kodex
“Dogovorili smo da u narednom periodu lokalna jedinica Uprave za šume organizuje sastanke sa dosadašnjim koncesionarima koji su uništili ove puteve, sadašnjim koncesionarima koji će u narednom period ovo koristiti te da se naprave jasni dogovori i jasne instrukcije šta ko treba da uradi, šta ko treba da plati, koliko sati koje mašine, koliko kubika materijala za nasip i dinamiku kojom će se sve realizovati”, istakao je Simović poručivši svim koncesionarima da će ih obići i napravit uvid u stanje koje iza sebe ostavljaju te upozorio da se neće tolerisati neodgovoran odnos prema lokalnoj infrastrukturi.
Predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović kazao je da je danas nastavljen obilazak Vraneške doline i neposredan uvid u stanje na putevima.
“Osim što smo sagledali stanje cilj je i da dogovorimo neke konkretne korake kako da saniramo ove puteve u jednoj zajedničkoj interakciji koncesionara, građana, lokalne zajednice i Uprave za šume i kako da iznađemo najbolje rješenje da ovi putevi u narednom periodu budu u boljem stanju nego što su danas a sve na korist građana ovog kraja. Cilj nam je da građani budu zadovoljni”, istakao je Smolović.
Smolović: Cilj da građani budu zadovoljni
On je naglasio da Opština Bijelo Polje kao jedna odgovorna lokalna samouprava, uz pomoć Vlade i mjesne zajednice želi konkretno u ovom kraju bude stalno prisutna i da u kontinuitetu sa građanima pronalazi rješenja za sve njihove probleme.
Mještanin Nikola Grujičić je kazao da je put praktično neprohodan i da mještani radnim akcijama pokušavaju da ga učine koliko toliko upotrebljivim, međutim, većina stanovništva je starije dobi i od njih se ne može očekivati da lopatama sređuju ono što teretnjaci unište.
“Ne može se ovdje doći ni sa drvenim kolima kao što ste vidjeli. Nema života ako nema puta. Škola se zatvara ove godine, niko ne želi da dođe da živi ovdje. Puteve su nam uništili.”, rekao je Grujičić dodajući da ga raduje današnji dogovor ali i da očekuje da se isti ispoštuje.
Gorice, foto:Kodex
Laleta Kljajević iz preduzeća Doo Bliškovo koje se 30 godina bavi sječom i izvlačenje drvnih sortimenata kao koncesionar je na ovom terenu bio prisutan već 7 godina. Kako je kazao u tom periodu je nastojao da odžava lokalne puteve ali i dodao da će dati svoj puni doprinos da se stanje puteva ubuduće popravi.
Miloje Varagić iz preduzeća doo Eko Plod, prvi put je ove godine dobio koncesiju na ovom potezu.
“Mislim da nije moja obaveza da snosim sve troškove. Nadam se da će ovo što smo se dogovorili uroditi plodom a ja ću učestvovati srazmjerno onome koliko god su moje mogućnosti ali obaveza onih koji su doveli do takvog stanja je veća.Zajednički možemo uraditi više i za građane i za nas same”, kazao je Varagić.
Taksi 5 eura za 2 km
Put Kovren- Gorice jedini je put ka civilizaciji mještana ovog kraja. Zbog lošeg stanja u kojem se konstantno decenijama nalazi prevoz automobilom je rijetko kad moguć ukoliko nije u pitanju terensko vozilo a da se pritom izbjegne šteta na vozilu. U ovom kraju živi oko 40tak domaćinstava.U pitanju su ljudi mahom starije dobi i narušenog zdravlja koji su, najčešće zbog posjete ljekaru i nabavke osnovnih životnih namirnica, prinuđeni da plaćaju prevoz oko 5 eura za relaciju od Kovrena do škole na Goricama.
Put Kovren-Gorice, foto:Kodex
Ministar Simović prvi je predstavnik crnogorske Vlade koji je posjetio ovaj kraj. Zadovoljni današnjim razgovorima, mještani vjeruju da će konačno u državnoj vlasti i lokalnoj upravi dobiti prijatelje koji će im biti podrška u borbi sa brojnim nedaćama koje nosi život na selu i optimistično vjeruju da će bolji uslovi vratiti mlade ljude u ovaj kraj.
Komentari