Zatvoren A tempo: Njegoševo rođenje u muzici 150 glasova
Ilustracija

200 godina od rođenja Njegoša

Zatvoren A tempo: Njegoševo rođenje u muzici 150 glasova

PODGORICA – Na zatvaranju 12. međunarodnog muzičkog festivala A tempo u Crnogorskom narodnom pozorištu večeras je (nedjelja) sve bilo podređeno Njegošu. Blizu 150 članova Crnogorskog horskog ansambla obilježilo je 200 godina od rođenja velikog crnogorskog pjesnika, izvodeći kompozicije koje su domaći i regionalni kompozitori pisali inspirasni Njegoševim djelom.

 

Posebnost koncerta bilo je premijerno izvođenje djela crnogorskih savremenih kompozitora Žarka Mirkovića, Nine Perović i Aleksandra Perunovića. Inspiracija za kompozcije naših autora bilo je Njegoševo djelo „Gorski vijenac“. Njihove kompozicije Crnogorski horski ansambl izveo je uz djela srpskih autora. Publika je prvo čula kompoziciju „Tužbalica sestre Batrićeve“ Dejana Despića, zatim je uslijedilo izvođenje djela „Počitajemi“ Vojina Komadine i „Kletva“ Aleksandra Perunovića. Završnica koncerta obilježena je kompozicijama – „Testament P. P. Njegoša“ Rajka Maksimovića, „Neka bude“ Nine Perović i „Trenos“ Žarka Mirkovića. Ansambl od gotovo 150 pjevača predvodili su dirigenti Darinka Matić-Marović, Ilija Dapčević, Zoja Đurović, Aleksandra Knežević i Mihajlo Lazarević. Kao solisti na sinoćnjem koncertu nastupili su violinista Ols Cinco, sopran Ivana Petrović i violončelista Srđan Sretenović.

Odužiti dug

Prema riječima selektora A tempa i kompozitora Žarka Mirkovića, posebnost sinoćnjeg programa koncerta je u činjenici da je riječ o proslavi Njegoševog jubileja kroz muziku. Kako je istakao, to i nije baš uobičajeno i lako napraviti.

- Odlučili smo se za to jer je Njegoš savremenim autorima, kao i mnogima ranije, bio neiscrpna inspiracija. Prosto smo osjetili da i mi muzičari trebamo odužiti dug prema Njegošu, na najbolji mogući način. Činjenica da je Festival naručio tri djela crnogorskih autora je nešto što ovaj koncert čini sasvim posebnim – kazao je Mirković.

Poseban kvalitet ovog koncerta je ponovno okupljanje Crnogorskog horskog ansambla, koji se sastoji od KUD-a „Stanko Dragojević“ i Muzičke škole Vasa Pavić iz Podgorice, hora Muzičke akademije sa Cetinja i hora Muzičke škole „Vida Matijan“ iz Kotora.

- Oni ne nastupaju previše često, pogotovo ne ovako zajedno, a riječ je horovima koji u svom sastavu imaju i značajan broj mladih članova kojima je ovo iskustvo sigurno dragocjeno – kazao je Mirković.

Rizik i izazov

Govoreći o svojoj kompoziciji „Trenos“, Mirković je istakao da je to djelo vrlo tematski određeno.

- Ja sam bio dovoljno slobodan da pokušam da tražim neke svoje odzvuke onih Njegoševih književnih „zvučanja“ i da u jednom smislu intervenišem na tekstu u onoj mjeri u kojoj mi se činilo da je to za potrebe mog djela bilo korisno. Ići za Njegošem, pokušavati da se približite djeliću onoga što je on stvorio, zaista je veliki rizik i izazov. Inspirisana motivima iz „Gorskog vijenca“, „Tremos“ je pjesma o onome koji zauvijek odlazi i nemoći onih koji ostaju – kazao je Mirković.

Koncertom posvećenim Njegoševom jubileju spuštena je zavjesa na 12. međunarodni muzički festival A tempo. Uprkos teškim finansijskim uslovima, na Festivalu je od 8. do 20. aprila priređeno osam koncerata i dva prateća programa.

Mirković: A tempo mora imati jaču materijalnu podršku

Selektor A tempa Žarko Mirković kazao je za Pobjedu da je „Festival odavno došao u fazu kada mora dobiti fizionomiju koja je njegova.“

- Tu fizionomiju je teško izgraditi bez solidne materijalne osnove i bez interesovanja mnogih kojima A tempo pripada – kazao je on.

Mirković je podsjetio da Festival ima interesovanje naših i inostranih umjetnika, interesovanje publike, kao i muzičke javnosti.

- Imamo i dragocjenu vrstu pomoći od nekih institucija, ali ne od svih onih kojima A tempo pripada isto onoliko koliko i nama. Dakle, ako izuzmemo Muzički centar Crne Gore, Crnogorsko narodno pozorište i Ministarstvo kulture, svi oni kojima je promocija muzike i kulture u obavezi, mislim da imaju A tempo kao šansu da tu obavezu ispunjavaju na radost i zadovoljstvo brojnih ljudi koji su do sada bili uz Festival – kazao je Mirković.

Prema njegovim riječima, Festival će programski i dalje zadržati postojeću koncepciju.

- Ova vrsta prilično širokog programa još je neophodna za našu sredinu i biće još dugo vremena. Uostalom, to je odlika najvećeg dijela festivala u razvijenom svijetu – kazao je Mirković i istakao da je veoma zadovljan posjetom publike.

- Ovogodišnji festival je bio jako dobar uprkos svemu tome što nas je pratilo. Uspjeli smo da ne pravimo kompromis s onim što je najvažnije, a to kvalitet u bilo kom pogledu – dodao je on.

(Izvor:Pobjeda)