Učešćem javnosti u kreiranju politika omogućava se uvažavanje stavova i bojazni građana
Zamjenik Generalnog sekretara RCC-a, Gazmend Turdiu rekao je da učešće javnosti u procesu kreiranja politika od presudnog značaja jer nosi konkretne praktične posljedice, ne samo po evropski put regiona, nego i po svakodnevni život običnih građana.
,,Veliki potencijal leži u učešću javnosti. On je tu oko nas ali ga je potrebno aktivirati, kako bi se pokazale njegove prednosti. Motivisanje građana da učestvuju u procesima kreiranja politika kako bi se uvažile njihove bojazni i stavovi predstavlja priličan izazov. Samo na ovaj način možemo kreirati sveobuhvatne politike, stvarajući tako bolja društva za nas i našu djecu. Stoga treba da bidemo uporni u našim nastojanjima“, rekao je Turdiu..
Kako je saopšteno iz RCCa, svrha ovog skupa je i da se istakne značaj nedavno usvojene Preporuke za učešće javnosti u kreiranju politika za Zapadni Balkan u stvaranju boljeg regulatornog okruženja.
Prema RCC-ovom istraživanju javnog mnijenja i privrednika, Balkanski barometar za 2017. godinu, 45% ukupnog stanovništva u regionu čak i ne raspravlja o vladinim odlukama; dok 35% raspravlja isključivo sa ljudima koje privatno poznaju i izvan javnog okruženja.
Samo 8% građana Balkana je protestovalo, 5% je komentarisalo vladine odluke na društvenim mrežama, a 3% je učestvovalo u javnim raspravama. Navedeni su sljedeći najvažniji razlozi za izostanak aktivnog učešća u vladinom donošenju odluka: 47% ljudi smatra da pojedinac ne može uticati na odluke koje donosi vlada, 24% se plaši javnog eksponiranja, a 23% je navelo kako ih nije briga, podsjetili su iz Savjeta za regionalnu saradnju.
Zorana Gajić, šefica programa u ReSPA-i govorila je o ulozi državnih službenika i vladinih institucija u procesu konsultacija s javnošću.
Navela je da „kanali za konsultacije s javnošću tokom procesa izrade politika i donošenja zakona moraju biti otvoreni i moderni, uključujući online platforme koje bi mogle omogućiti jednostavnu komunikaciju javne uprave sa poslovnim udruženjima, organizacijama civilnog društva, akademskom zajednicom i širom javnošću. Vlade treba da se pobrinu da ovi kanali postoje i omoguće konsultacije sa građanima i firmama“, kazala je Gajić.
Na Konferenciji će se, kako je najavljeno, govoriti o svim aspektima učešća javnosti, sa fokusom na komunikacionim alatima i ciljanom pristupu djelotvornoj javnoj kampanji u cilju uključivanja građana i firmi u proces kreiranja politika.
„Transparentnost je osnova za učešće i povjerenje. Treba nam Otvorena vlada kako bismo omogućili razvoj kulture učešća. Sistemi budžetske transparentnosti mogu biti prvi korak,“ rekao je Tomas Prorok, zamjenik direktora i šef Odjela u KDZ-u Austrije.
Na Konferenciji će se predstaviti i distribuirati čitav set višejezičnih materijala za informisanje javnosti i podizanje svijesti (letak o Preporukama, video i brošura) o učešću javnosti u izradi politika na Zapadnom Balkanu, koje je pripremio RCC zajedno sa ReSPA-om u cilju animiranja javnosti da uzme učešće u ovim procesima. Ovi materijali su javno dostupni i slobodni za dalje širenje i distribuciju.
Konferencija okuplja rukovodioce odjeljenja iz ministarstava pravde, ministarstava za javnu upravu, ministarstava/vladinih kancelarija zaduženih za evropske integracije, te predstavnike Centra vladinih institucija iz svih ekonomija Zapadnog Balkana.
Komentari