Nedovršene modernizacije - šetnja kroz
Sa otvaranja izložbe

Savremena crnogorska arhitektura

Nedovršene modernizacije - šetnja kroz "bolju prošlost"

Postavku Nedovršenih modernizacija treba shvatiti kao važan podsticaj - u prvom redu na polju istorije savremene crnogorske arhitekture

Otvorismo Nedovršene modernizacije...

Da nisam bio na Cetinju u pretprošli petak, 12. aprila, i da nisam prisustvovao otvaranju izložbe "Nedovršene modernizacije: Između utopije i pragmatizma" u Crnogorskoj galeriji umjetnosti "Miodrag - Dado Đurić", odnosno predavanju naslovljenom "Arhitektura kao tekst kulture: Objekti kulture u Crnoj Gori - generatori urbaniteta", što ga je nakon otvaranja održala Slavica Stamatović Vučković sa podgoričkog Arhitektonskog fakulteta - ne bih saznao, između ostalog, da je podgorički Dom omladine, tj. KIC "Budo Tomović" - sagrađen 1960. godine, po projektu arhitekte Arsenija Martinovića.

U to ime, cetinjsku postavku Nedovršenih modernizacija treba shvatiti kao važan podsticaj - u prvom redu na polju istorije savremene crnogorske arhitekture, te njene adekvatne valorizacije i posebno zaštite, bez obzira što nismo učestovali u projektu - podsticaj koji bi trebalo da obavezuje sve nas arhitekte.

Napore Dijane Vučinić - koja je bila spiritus movens cetinjske postavke Nedovršenih modernizacija - treba stoga poštovati i cijeniti, bez zadrške. Da Dijani nije palo na pamet da se pozabavi organizovanjem Nedovršenih modernizacija na Cetinju - najvjerovatnije se ne bi ništa desilo - što će reći da je čitava stvar, kao i obično, počivala na entuzijazmu jedne jedine osobe - i njenog tima, naravno.

Trenutno se na podgoričkom Arhitektonskom fakultetu realizuje naučno-istraživački projekat "Kulturno nasljeđe - Arhitektura XX vijeka u Crnoj Gori", koji finansira Ministarstvo prosvjete i sporta.

(Izvor:Vijesti)