Očekuje se da će lideri EU-a razgovarati i o odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), evropskoj saradnji u oblasti odbrane i sigurnosti, kao i ekonomskoj i monetarnoj uniji, javlja Anadolija-
Njemačka kancelarka Angela Merkel je po dolasku na samit novinarima kazala da je potrebno pružiti podršku zemljama koje su prihvatile veliki broj izbjeglica, napominjući kako je u tom smislu potrebno iskazati veću solidarnost.
Predsjednik Francuske Emanuel Makron je istakao da je saradnja zaista potrebna kako bi se postiglo rješenje za pitanje migracija, dodajući da je taj problem nemoguće riješiti kroz, kako je rekao, prizmu nacionalizma.
"Trebali bi postići zajedničko rješenje na evropskom nivou. Trebali bi zaštititi naše granice i pokazati više solidarnosti", rekao je Makron.
Premijer Austrije Sebastijan Kurc, koji podržava ideju da migranti budu zadržani u "kampovima" izvan zemalja EU-a, kazao je da i dalje podržava takav predlog.
"Oni koji su spašeni na Mediteranu neće dobiti automatsku dozvolu da uđu u centralnu Europu", rekao je Kurc.
Premijer Holandije Mark Rute je istakao da zemlje EU-a trebaju kontrolisati migranatski val.
"U tom smislu, sličan sporazum koji smo ranije postigli s Turskom možemo imati i s afričkim zemljama", kazao je Rut.
Italijanski premijer Đuzepe Konte je izjavio da njegovoj zemlji nisu potrebne nove primjedbe o pitanju migranata već akcija i podrška EU-a.
"Sada moramo donijeti odluku. Ako na ovom samitu ne može biti donijeta odluka, moraćemo sami riješiti to pitanje", rekao je premijer Italije.
Premijer Poljske Mateuš Moraviecki je istakao da će se njegova zemlja suprotstaviti svakom prijedlogu koji podrazumijeva preseljenje ili premještanje izbeglica.
Mađarski premijer Viktor Orban je takođe kazao da građani njegove zemlje ne žele da izbjeglice ulaze u Mađarsku.
"Ljudi žele da oni koji su u zemlji budu deportovani. Mislim da bismo trebamo djelovati u tom smjeru kako bismo obnovili evropsku demokratiju", kazao je Orban.
Komentari