Svilanović je rekao da je ostvaren značajan napredak u prvoj godini sprovođenja Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski prostor u sva četiri njegova segmenta, odnosno u segmentima trgovine, investicija, mobilnosti i digitalne integracije.
„Dozvolite mi da pobrojim neke od rezultata: podržana je Regionalna agenda reformi u oblasti investicija (RIRA), uključujući niz oblasti politika koje će biti predmetom reforme i zajednička, odnosno regionalna agenda za promociju investicija, postignut je dogovor o otpočinjanju pregovora o Sporazumu o uzajamnom priznavanju stručnih kvalifikacija za odabrane profesije i potvrđeni su principi modela automatskog priznavanja akademskih kvalifikacija na Zapadnom Balkanu (ZB), predstavljena je Digitalna agenda za Zapadni Balkan i uspostavljen je regionalni politički dijalog na visokom nivou o digitalnoj transformaciji regiona. I na kraju, nešto na čemu smo radili zajedno sa našim partnerima iz CEFTA-e, a to je CEFTA-in Dodatni protokol 5 o olakšavanju trgovine koji je stupio na snagu. Ovo su samo neki od brojnih važnih procesa započetih u okviru Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski prostor koji će u predstojećem periodu donijeti željene rezultate,“ rekao je Svilanović tokom predsjedavanja ministarskim panelom na temu ‘Regionalni ekonomski prostor – napredak i dalji koraci'.
Svilanović je zaključio da, iako je region ostvario značajan napredak, pred njim je još mnogo zadataka, kao što je liberalizacija trgovine uslugama, promocija i sprovođenje Regionalne agende reformi u oblasti investicija, završetak pregovora o uzajamnom priznavanju stručnih kvalifikacija i dogovor o modelima priznavanja akademskih kvalifikacija, snižavanje cijena rominga kojima će biti obuhvaćeni svi korisnici u šest ekonomija Zapadnog Balkana i napredak u sprovođenju Digitalne agende za Zapadni Balkan. To je tek nekoliko stavki, a iscrpan spisak aktivinosti koje su pred regionom je mnogo, mnogo duži, kazao je Svilanović.
Evropski komesar za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanes Han zahvalio se Savjetu za regionalnu saradnju na predanosti i zalaganju u usmjeravanju sprovođenja Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski prostor.
„Regionalni ekonomski prostor na Zapadnom Balkanu je suštinski aspekt regionalne saradnje i ključni doprinos stabilnosti regiona. Takođe je i sastavni dio procesa evropske integracije i katalizator ekonomskog rasta. Regionalni ekonomski prostor ima potencijal da bude prekretnica za region, jer predstavlja praktičnu pripremu za učešće regiona u jedinstvenom tržištu Evropske unije. Komisija će i u budućnosti nastaviti da pomno prati njegovo sprovođenje, kazao je Han.
Na panelu su predstavljene priče o uspjehu i ključna uloga Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski prostor u ekonomskoj saradnji i napretku u četiri glavne oblasti ovog plana, čime je omogućena razmjena iskustava i dobrih praksi između ekonomija i institucija, odnosno organizacija koje su učestvovale na sastanku.
Učesnici sastanka su upoznati sa rezulatima sadržanim u Godišnjem izvještaju o sprovođenju Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski prostor koji će biti predstavljen naredne sedmice na Samitu Zapadnog Balkana u Londonu.
Predsjedavajući sastanka je iznio zaključke u kojima se pozdravlja napredak ostvaren u sprovođenju pomenutog plana i prioritetne oblasti za 2018. i 2019. godinu koje su Savjet za regionalnu saradnju i Sekretarijat CEFTA-e naveli za svaki od četiri stuba.
U zaključcima se potvrđuje „transformativni potencijal Regionalnog ekonomskog prostora, pri čemu se prepoznaje važnost regionalne integracije i ponovo potvrđuje snažna opredjeljenost ka njegovom uspostavljanju kao i jačanju ekonomskih veza ekonomija Zapadnog Balkana, ali i onih sa Evropskom unijom,“ te dodaje da je Regionalni ekonomski prostor utemeljen na punom regionalnom vlasništvu uz značajnu ulogu koju su Savjet za regionalnu saradnju i Sekretarijat CEFTA-e odigrali u regionalnoj koordinaciji i praćenju.
Zaključci sadrže i detaljan pregled postignuća i narednih ključnih faza u sklopu Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski prostor.
Komentari