1. Alkohol
Kažu da je čaša crnog vina dobra za zdravlje, ali alkohol može biti glavni krivac zašto vaše tijelo ne dobija doboljno kalcijuma.
Pretjeran unos aklohola utiče na pankreas i ometa apsorpciju kalcijuma i vitamina D, sem toga povećava proizvodnju hormona kortizola koji je potencijalno destruktivan za vaše kosti. Ako uz piće imate i naviku da pušite, vrijeme je da prestanete s ovim navikama, jer ćete tako upropastiti kosti.
2. Gazirano
Ovog puta nije problem u mjehurićima, već u količini kofeina i fosforne kisjeline prisutne u nekim od osvježavajućih napitaka, koja ukoliko se konzumiraju u većim količinama mogu da ometaju prirodnu apsorpciju kalcijuma.
3. So
Briga oko pretjeranog konzumiranja šećera je toliko uzela maha, da se ponekad zaboravi koliko se kroz ishranu unosi više soli nego što je potrebno. So se krije skoro svuda, a utiče na apsorpciju kalcijuma tako što tijelo pravi balans. Svaki put kada se bazna kisjelina u organizmu destabilizuje, tijelo će nastojati da obnovi količinu kalcijuma, a kalcijuma ima najviše u kostima. Rezultat su oslabljene i krte kosti.
4. Previše proteina
Prevelikim unosom namirnica bogatih proteinima može se poremetiti ph vrijednost u organizmu, što pak utiče na količinu kalcijuma. Savjet je da pokušate da ne prelazite dnevne doze, što je oko 45g proteina kada su žene u pitanju, prenosi B92.
5. Kofein
Ukoliko se zdravo i balansirano hranite, neće vas ugroziti ispijanje kafe s drugaricama, ali čuvajte se akumulacije kofeina u organizmu koji na duge staze može biti opasan po vaše kosti.
Komentari