To su, kako je saopšteno iz Regionalnog savjeta za saradnju, a prenose agencije iz regiona, ministarstva nauke šest zemalja predložila u inicijalnoj izjavi uoči usvajanja ovog programa, a shodno zaključcima sastanka Radne grupe Zapadnog Balkana za istraživanja i razvoj.
"Ne dovodeći u pitanje kriterijume izvrsnosti u odabiru svih projekata za Horizont Evropa, tražimo da ulaganja u istraživanja i inovacije budu ravnomjerno geografski raspoređena širom Evrope, uključujući Zapadni Balkan, kao regiju u procesu pristupanja. Da bi se pomoglo u ispunjavanju obećanja o „dijeljenju izvrsnosti“, tražimo da se za ovaj instrument izdvoji tri odsto, piše u inicijalnoj izjavi ministara Zapadnog Balkana. Istakli su da se jaz u istraživanjima i inovacijama između Evropske unije i Zapadnog Balkana i dalje povećava. Time bi se doprinijelo zatvaranju ekonomske podjele Zapadnog Balkana i Evropske unije i osiguralo da region bude spreman da se suoči s pritiscima konkurentnosti koje nosi članstvo u Uniji", navedeno je u izjavi.
Ističe se da su ekonomije Zapadnog Balkana suočene sa problemom nedovoljnih kapaciteta za ravnopravno nadmetanje sa državama članicama Evropske unije koje imaju veće, dobro finansirane i sjajne istraživačke sisteme.
"Cilj programa Horizont Evropa je jačanje naučne i tehnološke baze Evropske unije tokom sedmogodišnjeg perioda, odnosno od 2021. do 2027, kako bi se podstakao razvoj inovacijskih kapaciteta i konkurentnosti i otvaranje radnih mjesta u Evropi, ispunili prioriteti građana i održao evropski socio-ekonomski model i vrijednosti", istaknuto je u saopštenju Regionalnog savjeta za saradnju.
Komentari