Nadležni ministar prokomentarisao je toleranciju države prema njima činjenicom da ta preduzeća zapošljavaju veliki broj radnika.
"Taj poreski dug, naročito većih poreskih dužnika imao je i ima svoj politički iskaz u izbornoj i svakoj drugoj podršci vlastima da očuvaju sistem u kome se dužnici nagrađuju, a redovne poreske platiše snose teret nelojalne konkurencije i tržišnih poremećaja usljed jeftinog, a počesto i besplatnog ‘kreditiranja’ poreskih dužnika od strane države", kaže za Kodex Damjanović.
Neprimjenjivanje i kršenje Zakona o poreskoj administraciji je uslovilo da poreski dug kontinuirano raste, iako je Damnjanović još prije 9 godina u Skupštini Crne Gore prvi ukazao na taj problem i od tada zahtijevao da se primijene hitne mjere za zaustavljanje tog trenda.
Damjanović: Država se umjesto porezima finansira novim zaduženjima
"Ali naprotiv, nadležni su čak i donosili tzv. lex specijalise o otpisu kamate na poreski dug izlazeći u susret unaprijed probranim pravnim i fizičkim licima, o čemu svjedoči najbolje spisak lica kojima je oproštena kamata, pri čemu su neki sada subjekti Zakona o reprogramu i duguju još više. Takođe, način na koji je definisana odgovornost imovinom poreskih dužnika je davala i daje prostor za namjerne stečajeve u kojima se ogroman dug na kraju prebacuje na teret države i drugih povjerilaca, dok vlasnici tih kompanija ne odgovaraju sopstvenom imovinom, već je uvećavaju ‘isisavanjem’ imovine svojih kompanija koje su gurnuli u stečaj", kaže za Kodex poslanik u crnogorskom Parlametu Aleksandar Damjanović.
Imajući u vidu da se kroz više tzv. lex specijalis zakona derogira i sam poreski sistem, opraštanjima i umanjenjima standardnih poreskih obaveza, jasno je da je ključna posljedica neravnopravan poslovni ambijent i nepostojanje zdrave tržišne konkurencije, u kojoj povlašćeni dužnici guše javne finansije i zdravi dio privrede što dodatno slabi crnogorske ekonomske performanse, ali i onako nizak poslovni moral u privredi.
"Bez krupnih ekonomskih promjena koje su moguće samo uz političke promjene, neće se izaći iz tzv. “dužničke ekonomije”, u kojoj se država umjesto porezima finansira novim zaduženjima, a poreske neplatiše će i dalje dobijati ‘državnu pomoć’ u smislu tolerisanja poreskog duga, dok će zdravi dio naše privrede, pri tom i politički ‘nepodobne’ uzimati nimalo jeftine bankarske kredite", zaključuje razgovor za Kodex Damjanović.
Komentari