Kako je saopšteno, ostaće upamćena po neviđenoj količini nasilja i mržnje koja je bila usmjerena na organizatore i prisutne učesnike; ali i po svom sveukupnom značaju i uticaju koji i danas osjećamo. Ovaj istorijski događaj za crnogorski LGBTIQ pokret i cjelokupno društvo je rezultat neumorne borbe i potpune posvećenosti LGBT Forum Progresa, LGBTIQ zajednice, te njihovih saveznika i saradnika.
Kako se navodi, LGBT Forum Progres je ovu važnu godišnjicu obilježio održavanjem Svečane sjednice Upravnog odbora, u proširenom sazivu, kojom je predsjedavala Bojana Jokić. U svom izlaganju prisutnim članovima/icama, Jokić se osvrnula na značaj godišnjice održavanja „SeaSide Pride-a“, na stanje ljudskih prava LGBTIQ osoba u Crnoj Gori od 2013. godine do danas, kao i na napore koje će LGBT Forum Progres ulagati u budućnosti, kako bi se osigurala zaštita ljudskih prava LGBTIQ osoba i naša potpuna jednakost u društvu. Za sjutra je planirana posjeta izvršnog direktora sa saradnicima Budvi, kako bi prošetali rutom prve povorke, te održali poslednju administrativnu sjednicu za prvi polugodišnji period.
Bojana Jokić
„Prva parada nije bila samo protest i šetnja za ljudska prava i dostojanstvo svih nas, već predstavlja dio savremene crnogorske istorije i svojevrsni začetak LGBTIQ pokreta u njegovoj današnjoj formi. Slobodno mogu da kažem da je ovaj događaj bio katalizator promjena u našem društvu i jasna poruka da smo mi itekako dio ove države i društva i da nećemo da živimo u strahu i tišini. Štaviše, uprkos tome što su mnogi govorili da u Crnoj Gori neće biti moguće organizovati paradu ponosa barem još deset ili dvadeset godina, tim ljudi okupljen oko LGBT Forum Progresa je dokazao i pokazao suprotno i SeaSide Pride je održan“, navela je Jokić.
Dodatno, ona je istakla i činjenicu da je napredak koji je od tada pa do danas ostvaren mač sa dvije oštrice.
„S jedne strane, moramo da konstatujemo da je ostvaren napredak u domenu zakonodavnog okvira koji štiti ljudska prava LGBTIQ osoba i da pohvalimo njegovu usklađenost sa evropskim i međunarodnim normama. Ali, s druge strane, ne možemo a da ne sagledamo i ono što je svakodnevna stvarnost svih nas - nasilje, diskriminacija, mržnja, odbacivanje i nerazumijevanje su nešto sa čime svi od nas žive iz dana u dan. Iako je rad institucija kao što su policija i Ombudsman značajno unaprijeđen i poboljšan, te i vrijedan pohvale, cjelokupni sistem kao takav nije napravio značajan pomak naprijed u odnosu na 2013. godinu, ili 2010. kada je Progres i osnovan", kazala je.
Da je stanje uistinu ovako, kako je kazala, jasno govori primjer višestruke zabrane organizovanja Nikšić Prajda, kao mirnog građanskog protesnog skupa. Povodom ovog slučaja je predata žalba Ustavnom sudu, od strane njihovog partnera iz Akcije za ljudska prava, o kojoj se sud još uvijek nije izjasnio, iako je zakonski rok od 18 mjeseci već prekoračen za puna dva mjeseca. Dakle, suštinske promjene i dalje izostaju, o čemu svjedoče kako primjeri iz prakse, tako i brojni međunarodni izvještaji koji se bave ljudskim pravima u Crnoj Gori.
Foto: LGBT Forum Progres
Konačno, Upravni odbor je razmatrao i usvojio Akcioni plan za naredne tri godine, u kojem je jasno i nedvosmisleno predviđen nastavak aktivnosti u domenu zaštite ljudskih prava LGBTIQ osoba, ali i obuhvatanje novih strateških oblasti, među kojima su i aktivnosti iz domena organizovanja događaja poput SeaSide Pride-a i Nikšić Prajda.
Jokić je Svečanu sjednicu zaključila konstatacijom da je „naša dužnost i moralna obaveza da nikada ne prestanemo da se borimo za dostojanstvo i boljitak svih nas u ovoj zemlji, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju, rodni identite, pol, nacionalnost, vjeroispovjesti ili bilo koju drugu osobinu po kojoj nas dijele i zavađaju. Jedino zajedno možemo da budemo dio evropske porodice i vidimo pozitivne promjene za sve nas“.
Komentari