Evropska Komisija u te mjere uvela je i pregled mogućih načina da se, pored centara u Uniji, uspostave i regionalni aranžmani sa trećim zemljama o formiranju sabirnih centara za migrante. Time bi se, smatraju u Evropskoj Komisiji stvorili uslovi za obezbjeđenje šire regionalne odgovornosti za migrantsku krizu.
“Sada više nego ikad trebamo zajednička, evropska rešenja o migracijama. Spremni smo da podržimo države članice i treće zemlje da bolje sarađuju na prihvatnju onih koji su spašeni na moru. Ali da bi ovo moglo da se primjeni na terenu, moramo biti ujedinjeni - ne samo sada, već i na duži rok. Moramo raditi na održivim rješenjima.” kazao je komesar Avramopulos.
Dimitris Avramopulos
U cilju poboljšanja uredne i efikasne obrade migranata koje more svakodnevno donosi Evropskoj Uniji, lideri EU pozvali su na uspostavljanje "kontrolisanih centara" u EU. Primarni cilj tih sabirnih centara bi bio poboljšanje procesa razlikovanja između pojedinaca kojima je potrebna međunarodna zaštita i neregularnih migranata koji nemaju pravo da ostanu u EU, kao i da se proces povratka ovih drugih ubrza.
Centrima bi upravljale države članice u kojima su smješteni, uz punu podršku EU i njenih agencija a zavisno o lokaciji mogli bi biti privremeni ili uspostavljeni za određenu namjenu.
Glavna korist od takvih sabirnih centara trebala bi biti potpuna operativna podrška koju bi pružali timovi evropskih graničnih službenika, stručnjaka za azil, službenika zaduženih za sigurnosne provjere i službenika za vraćanje migranata u zemlju porijekla, a svi troškovi pokrivali bi se iz budžeta EU. Ti sabirni centri bili bi ključne tačke brze, sigurne i efikasne obrade migranata kako bi se smanjio rizik od sekundarnih kretanja i ubrzao postupak za određivanje statusa predmetnih osoba.
Države članice koje bi dobrovoljno sudjelovale u ovom konceptu imale bi punu finansijsku podršku EU za pokrivanje infrastrukturnih i operativnih troškova. Takođe bi i članicama koje prihvate nekog od obrađenih migranata iz sabirnih centara, bilo plaćeno 6 hiljada eura po osobi.
Evropska Komisija ima namjeru da uspostavi centralizovanu koordinaciju državama koje solidarno grade sabirne centre sve dok se ne završi reforma evropskog sistema azila, osnosno dok se ne dobije zajednički sistem azila na teritoriji Unije.
Osim što su od Komisije zatražili uspostavljanje kontrolisanih centara, čelnici EU pozvali su i da ispita mogućnost uvođenja regionalnih aranžmana u bliskoj saradnji sa Međunarodnom organizacijom za migracije, UNHCRom i u partnerstvu sa trećim zemljama. Regionalnim aranžmanima Komisija želi osigurati brzo i sigurno iskrcavanje spašenih osoba na obije obale Sredozemnog mora u skladu sa međunarodnim pravom, uključujući načelo zabrane prisilnog udaljenja ili vraćanja, kao i odgovornog sprovođenja postupka nakon što se migranti dokopaju obale…
Kako bi se smanjio broj smrtnih slučajeva na moru i osiguralo uredno i predvidivo iskrcavanje migranata, sve bi države koje imaju obalu na Sredozemlju trebalo podstaći da uspostave područja za traganje i spašavanje kao i centre za koordinaciju spašavanja na moru, smatraju u Evropskoj Komisiji.
Prema planu Evropske Komisije ti regionalni centri bi se formirali uz puno poštovanje međunarodnog i ljudskih prava, pa tako ne bi mogli služiti ni kao pritvor, niti kako kampovi. Kako migrantima ne bi bilo privlačno da se sami upute ka tim centrima u Briselu smatraju da ih je potrebno graditi što je dalje moguće od tačke polaska migrantskog talasa. Ni preseljenje svih koji traže međunarodnu zaštitu i azil a obrade se u ovim centrima neće biti moguće, poručuju iz Brisela.
Komentari