"Prihvatili smo zahtjev lokalnih vlasti i proglašavamo vanredno stanje narednih 12 mjeseci", rekao je Konte novinarima posle vanredne sjednice vlade posvećene nesreći u Đenovi.
Konte je rekao da je vlada izdvojila pet miliona eura za to područje i dodao da je to prva mjera vlasti. Prema njegovim riječima, biće proglašen i nacionalni dan žalosti ali se datum još utvrđuje jer vlasti žele da se podudari sa sahranama žrtava.
Dio vijadukta Morandi preko rijeke Polčevere srušio se u utorak malo prije 12.00. U trenutku nesreće na tom dijelu bilo je oko deset automobila koji su se survali u provaliju.
Iz ruševina spašeno je sedmoro ljudi, dok su desetine i dalje zarobljene. Broj žrtava se popeo na 39. Među stradalima je i troje djece. Most je pao na više tržnih centara, fabrika i stambenih zgrada. Spasioci su na terenu i koriste sve moguće tehnike za spasavanje preživjelih.
Glavni tužilac Đenove Frančesko Koci saopštio je da je ljudska greška dovela do pada mosta prilikom čega je poginulo najmanje 39 ljudi.
Istražitelji detaljno analiziraju sve aspekte gradnje, projektovanja i održavanja mosta.
Ako je razlog ove tragedije nehat, "ko god da je napravio grešku, moraće da odgovara", izjavio je italijanski ministar saobraćaja.
"U savremenoj, civilizovanoj državi, kao što je Italija, ovakve tragedije ne smiju da se dogode. To je neprihvatljivo i neko će to skupo da plati", kaže ministar Danilo Tonineli.
Više stambenih zgrada u Đenovi možda će morati da bude srušeno zbog urušavanja dijela vijadukta na autoputu A10, izjavio je juče on.
U zgradama koje su ispod ili pored mosta koji se urušio živi oko 630 ljudi i svi su evakuisani.
Tonineli je naveo na Fejsbuku da će za njih biti pronađen smještaj, ali da će zgrade u kojima su živjeli možda morati da budu uništene iz bezbjednosnih razloga.
"Moramo da razmislimo o uništenju ostataka mosta Morandi i zgrada ispod njega", naveo je Tonineli posle uklanjanja tona šuta iz ruševina.
Most je povezivao dva autoputa, od kojih jedan vodi ka Francuskoj, a drugi ka Milanu.
Komentari