Prilikom šetnje, obavezno nosite odgovarajuću odjeću i obuću. Takođe ne zaboravite da pijete dovoljno vode dok hodate, da održavate hidriranost tijela. Šetajte prvih par dana 15-20 minuta, a zatim postepeno povećavajte vrijeme. Možete koristiti pedometar da brojite korake koje ste napravili.
Hodanje može smanjiti visok nivo holesterola i rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti. Takođe, hodanje jača srce, mišiće i pluća. Jako, zdravo srce sa povećanim brojem otkucaja je u stanju da nosi više krvi u ostatak vašeg tijela. Brza šetnja svakog dana omogućava da sagorite do 200 kalorija više i tako postepeno smanjujete procenat tjelesne masti. Redovno pješačenje poboljšava vš BMI (body mass index) i nivo krvnog pritiska kod ljudi sa dijabetesom. Povećano kretanje mišića vodi ka većoj upotrebi glukoze od strane mišićnih ćelija, što uključuje korišćenje više insulina, a to podiže nivo šećera u krvi. Redovne nedeljne šetnje od po 3, 4 kilometra mogu nedeljno sagorjeti i do pola kilograma masti u tijelu.
Istraživanja pokazuju da brzo hodanje može povećati vrijeme potrebno da kancerogene supstance prisutne u hrani dođu u kontakt sa sluzokožom crijeva i tako smanjuje rizik od pojave raka debelog crijeva. Sa poboljšanim cirkulacije, hodanje donosi pozitivnu energiju u tijelu i stoga smanjuje sporedne efekte hemoterapije kod pacijenata koji su već oboljeli od kancera.
Uprkos promjenama na tijelu tokom trudnoće, redovna fizička aktivnost je i više nego poželjna. Brzo hodanje vam može koristiti na mnogo načina. To može da smanji zamor i bolove, sprječava gomilanje suvišnih kilograma, i smanjuje rizik od pojave trudničkog dijabetesa. Brza šetnja pomaže otklanjanju stresa i anksioznosti, smanjuje depresiju. To poboljšava vaše samopouzdanje, podiže raspoloženje i pomaže da ste energični, pozitivni i zadovoljni tokom dana.
(Izvor:najzdravlje.com)