Od toga će biti i raznih drugih blagodeti, jer su šljive korisne u prevenciji visokog holesterola, oboljenja srca i bubrega, bolesti jetre, reume, a povoljno djeluju i na pamćenje, kosti, kožu...
Šljive su, zapravo, jedan od najstarijih narodnih ljekova za regulaciju probave. Ovaj prirodni laksativ, za razliku od velikog broja farmaceutskih, ne povećava opasnost da dodatno ulijenjite crijeva i da se na njega naviknete,pipu Novosti.
Šljive zbog sadržaja pektina koji u crevima nabubri omekšavaju stolicu. To je vrlo bitno kod liječenja hemoroida ili oboljenja crijeva, a regulisanjem probave prevenira se karcinom debelog crijeva.
Svježi plodovi šljive, tvrde stručnjaci, podmlađuje i regenerišu organizam i pomažu u sprječavanju nastanka bora.
Iako možda izgleda nevjerovatno, slatki svježi plodovi šljive preporučuju se i u mnogobrojnim dijetama. Iako, kao i svako voće, sadrže šećer, šljive povezuju masti iz hrane koje se unose u organizam a zatim ih izbacuju. Bogate su i kalijumom, pa zahvaljujući tome "podižu energiju" i otklanjaju simptome umora.
Kanadski nutricionisti su ustanovili da šljive pomažu i u kontroli nivoa šećera u krvi, zbog čega mogu da budu efikasne u prevenciji dijabetesa.
S druge strane, istraživači Univerziteta Florida i Oklahoma su posle 12 mjeseci prikupljanja rezultata među ženama u postmenopauzi ustanovili da su one koje su redovno jele šljive imale znatno veću gustinu kostiju, a time i manji rizik od nastanka osteoporoze. Tokom ovog testiranja ispitanice su jele suve šljive.
Komentari