U raspravi je istaknuto da je informacioni sistem pravosuđa (ISP) prepoznat kao sistem od posebnog značaja za crnogorsko društvo i za napredak Crne Gore na njenom putu integracije u EU, što je definisano i Strategijom reforme pravosuđa u Crnoj Gori za period 2014-2018. godine, kao i Akcionim planom za poglavlje 23.
"Opšti cilj projekta je unapređenje efikasnosti i transparentnosti pravosuđa primjenom informaciono-komunikacionih tehnologija u svakodnevnom radu i upravljanju pravosudnih organa, sa fokusom na podsistem sudstva, sistem izvještavanja i praćenja, kao i podsistem ZIKS-a", navodi se u saopštenju Vlade.
Pojašnjava se da se uvođenjem informacionog sistema optimizuje se vrijeme, racionalizuju finansijski i ljudski resursi, automatizuju postupci i neutralizuju koliko god je moguće uticaji ljudskog faktora na efikasnost.
"Težnja je da se u najvišoj mogućoj mjeri izbjegnu dokumenti u papiru (koncept "pravosuđa bez papira") da bi se obezbijedila elektronska razmjena podataka i dokumenata između pravosudnih institucija i drugih domaćih i međunarodnih institucija.
Takođe, jedinstveni informacioni sistem treba da obezbijedi veću transparentnost u radu pravosudnih institucija i lakši pristup pravdi kroz dostupnost elektronskih i multi-medijalnih kanala komunikacije sa građanima i javnošću generalno", kazali su iz Vlade.
Komentari