Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje iz Podgorice, poručila je da ratovi vođeni na prostoru bivše Jugoslavije nemaju pobjednike i poražene.
"Svaka od strana ima neku svoju priču i istoriju. Istorija o zločinima se može utvrditi samo nezavisnim istragama i tu dolazimo do situacije u kojoj su naši pravosudni organi sposobni da postignu pravdu za žrtve. Efikasno suočavanje sa posljedicama ratova zahtijeva regionalnu saradnju“, kazala je Uljarević, javlja Anadolija.
Nataša Kandić, predsjednica UO Fonda za humanitarno pravo, istakla je "da smo još u godinama kada preovladava individualno sjećanje na ono šta se dogodilo“.
"Imamo udruženja žrtava, koji su aktivni u tim udruženjima, koja čine jedno socijalno pamćenje. Svi smo svjedoci da sve države u regiji pokušavaju da izgrade nacionalno, kolektivno pamćenje, podizanjem spomenika. Nama uvijek predstavljaju veliku prepreku izbori u sedam država. Uvijek smo na početku da pozivamo, da molimo. To je pozicija civilnog sektora, da pokušamo lidere post jugosolvenskih zemalja ubijedimo da je u njihovim rukama dokumentovanje žrtava“, kazala je Kandić, prenosi AA.
Foto:Anadolija
Balša Brković, književnik iz Crne Gore, rekao je da je „nesažvakana prošlost je veliki problem za jedno društvo“.
"Neophodno je istinsko suočenje, po preciznim mehanizmima i to je uslov svih uslova da se dođe jednom do neke forme pomirenja. Ovdje imate političke elite koje ne žele ni jedan problem da riješe i to je taj fenomen nesvažakane prošlosti. Ali on nije moguć bez jedne suspenzije pamćenja, koja se traži od ljudi“, ističe Brković.
Janko Ljumović, profesor Fakulteta dramskih umjetnosti na Univerzitetu Crne Gore kazao je da su mnogi ratni zločinci danas i dalje heroji.
Branislav Radulović, predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore, poručio je na ovim prostorima nije došlo do lustracije, niti su okončani sudski procesi.
Komentari