Jedan od najpoznatijih neriješenih matematičkih problema mogao bi uskoro da bude precrtan sa te liste, prenosi RTS.
Na skupu održanom u Hajdelbergu, koji je iščekivan sa izuzetno velikim nestrpljenjem u naučnim krugovima, penzionisani matematičar Majkl Atija, dobitnik Fildsove medalje i Abelove nagrade, predstavio je rad za koji tvrdi da je dokaz Rimanove hipoteze, glavolomke koja je mučila mnoge njegove kolege u proteklih 160 godina.
„Riješi Rimanovu hipotezu i postaćeš slavan. Ako si već bio slavan, postaćeš ozloglašen“, rekao je 89-godišnji naučnik tokom izlaganja.
„Niko ne vjeruje u bilo koji dokaz Rimanove hipoteze jer je ona suviše teška. Niko nije došao do rješenja i zašto bi to sada neko uspio da riješi? Izuzev, naravno, ako nemate potpuno novu ideju“, kaže Atija.
Rješenje koje je ponudio moraće da provjeri komisija kako bi se utvrdilo da li je tačno, a time i postalo vrijedno milion dolara.
Američki Institut za matematiku „Klej“ ponudio je nagradu od milion dolara svakome ko riješi neki od popularno nazvanih milenijumskih problema, među kojima je i Rimanova hipoteza.
Nigerijac Opejemi Enok takođe je bio uvjeren 2015. godine da ima rješenje za jedan od najvećih matematičkih problema svih vremena prvi put formulisan u radu Bernarda Rimana iz 1859: O broju prostih brojeva ispod zadate veličine.
Do sada je samo jedan milenijumski problem riješen, ali nagrada od milion dolara nije dodijeljena: Grigorij Perelman 2010. godine odbio je i priznanje i novac za rješenje Poenkareove hipoteze.
Komentari