Franja je tokom poslednjeg, četvrtog dana baltičke turneje u Talinu govorio o krizi koja je zahvatila njegovo papinstvo, što se poklopilo s objavljivanjem novog izvještaja o decenijama seksualnog zlostavljanja i zataškivanja u Njemačkoj, prenosi Beta.
Papa je mladima u Estoniji, koja se smatra jednom od najmanje religioznih zemalja na svijetu, rekao da zna da mnogi mladi osjećaju da crkva nema ništa da im ponudi i da prosto ne razumije njihove probleme.
Takvi navodi pojavili su se u istraživanju koje je Vatikan naručio uoči sastanka biskupa sledeće nedjelje na kojem će se razgovarati kako da se crkva bolje obrati mladim katolicima.
"Znamo - i to ste nam rekli - da nam se mnogi mladi ne obraćaju zato što ne osjećaju da imamo išta značajno da im kažemo", rekao je Franja na skupu mladih katolika, luterana i pravoslavaca.
On je dodao da su mladi uznemireni seksualnim i ekonomskim skandalima koji nisu naišli na jasnu osudu, nespremnošću crkve da cijeni živote i osjećanja mladih, kao i pasivnom ulogom koja im je dodijeljena.
Papa je rekao da katolička crkva želi da odgovori na te navode transparentno i iskreno.
"Mi sami moramo da se preobratimo. Moramo shvatiti da bismo stali na vašu stranu, moramo promijeniti situacije koje vas na kraju isključuju", rekao je papa.
To je bila prvo javno priznanje neuspjeha Katličke crkve u suočavanju sa seksualnim skandalima koji su dospjeli na naslovne strane posle otkrića o zlostavljanjima i zataškivanjima u SAD, Čileu i Njemačkoj.
Njemačka biskupska konferencija danas objavljuje izvještaj u kojem se navodi da su sveštenici između 1946 i 2014. godine zlostavljali 3.677 ljudi, starosti 13 ili manje godina.
Izvještaj, koji su sastavili univerzitetski istraživači, navodi dokaze da su neki dokumenti prepravljani ili uništeni, da mnogi slučajevi nisu izvedeni pred lice pravde, a da su ponekad napasnici prosto prebačeni u druge biskupije a da tamošnje stanovništvo nije obaviješteno o njihovoj prošlosti, navodi se u dijelovima izvještaja koji su procurili u njemačke medije.
Skandal koji je izbio u Irskoj 90-ih a potom u Australiji i SAD, sada prijeti Franjinom papinstvu pošto ga je bivši vatikanski ambasador optužio da je rehabilitovao američkog kardinala koji je imao seksualne odnose polaznicima katoličkih seminara.
Franja je odbio da odgovori na te optužbe, ali se očekuje da Vatikan to uskoro učini.
Komentari