Američka televizija navodi da se radi o hibridnoj oluji koju često nazivaju "Medikejn" (Mediterranean + hurricane, srpski "Medigan" - Mediteran + uragan).
Navodi se da se, prema istraživanju objavljenom 2011, svega jedan ili dva "Medigana" dese tokom godine i da se ove moćne najčešće javljaju u septembru i oktobru, kada je površina Sredozemnog mora i dalje prilično topla, ali se mogu desiti u bilo koje doba godine.
Područje blizu italijanskog ostrva Sicilije "Medigan" je pogodio u novembru 2014. godine.
Najnovija oluja pokrenula je u poslednjih nekoliko dana bujične poplave širom Tunisa i Libije, a sada je preko Mediterana krenula sjeverno ka Evropi.
Navodi se da će ova oluja tokom prolaska preko Sredozemnog mora vjerovatno poprimiti karakteristike uragana, a očekuje se da sjutra polako pređe preko grčkog ostrva Krit i južnog dijela Grčke i potom ubrza prema zapadnoj Turskoj.
Si-En-En navodi da će područja Grčke i Turske pogoditi velike padavine i veoma jaki udari vjetra.
Navodi se da se, na sreću, "Medigan" neće dugo zadržati nad jugoistočnom Evropom.
Grčka Nacionalna opservatorija u Atini, koja prati kretanje moćne oluje iznad te zemlje, objavila je da se očekuje da "oko „Medigana“ sjutra u popodnevnim časovima stigne do obala Peloponeza.
ANA prenosi da je na meteorološkom servisu ove opservatorije meteo.gr navedeno se da se na moru između Peloponeza i ostrva Krit očekuju talasi viši od 11 metara.
Moćna oluja pogodila je danas južni dio Grčke, a oboreno drveće koje je pokidalo dalekovode izazvalo je nestanak struje u pojedinim djelovima Atine, prenosi AP.
Navodi se da su zatvorene škole u grčkoj prestonici i u još nekim djelovima zemlje, a spasilačke službe biće u pripravnosti cijelog vikenda.
AP navodi da se očekuju udari vjetra brzine do 100 kilometara na čas.
Navodi se da je obnovljen saobraćaj pojedinih trajektnih linija iz luka blizu Atine, koji je bio obustavljen prethodna dva dana, a zbog nevremena je bilo i otkazivanja avionskih letova.
Grčka nacionalna meteorološka služba EMY objavila je da se danas očekuje pogoršanje vremenskih uslova na ostrvu Krit, na Kikladima, a dijelom i na jugu i zapadu kontinetalne Grčke.
Mogući i na Jadranu
Mediteranski uragan rijedak je ciklonski sistem koji karakterišu, topla jezgra i nepostojanje fronti. Uglavnom je kratkog vijeka do oko 48 sati. Za to vrijeme mediteranskim ostrvima i obalama može donijeti obilne kiše, poplave i grmljavinske oluje. Budući da je Sredozemno more relativno malo i zatvoreno, vjetrovi medikena uobičajeno ne duvaju stalnim brzinama većim od 135 km/h, jer nemaju dovoljno morskih površina na kojima bi se hranili i jačali. Iako se nazivaju mediteranskim uraganima, rijetko stvarno dostižu snage i razornost onih na Atlantiku ili na Tihom okeanu.
Izvor Tanjug/Index.hr
Piše: Nenad Jarić Dauenhauer za Index.hr
Komentari