Na Ivanovim koritima, 29. septembra, promovisane su skulpture vuka, karakteristične životinjske vrste za Nacionalni park Lovćen, koje su izrađene u prirodnoj veličini u drvetu, kao i dan ranije, skulptura medvjeda, oblikovana u kamenu, u NP Biogradska gora, saopšteno je iz Nacionalnih parkova C
U pozdravnom govoru direktor JPNPCG Elvir Klica je poželio dobrodošlicu u NP Lovćen predstavnicima ministarstva kulture i prosvjete, institucija, organizacija i škola. Tom prilikom je istakao da je misija zaposlenih u NPCG da čuvaju, unaprjeđuju i promovišu najznačajnije vrijednosti, kao i da je edukacija i podizanje nivoa svijesti javnosti, posebno mladih naraštaja, o značaju prirodnih i kulturnih vrijednosti, jedna od ključnih aktivnosti JPNPCG.
„NPCG su organizovali niz edukativno-promotivnih događaja uključujući i program „Skulpture u Parkovima“ u cilju promocije kulturne i etnografske baštine, tradicionalnih vrijednosti i lokalnih vještina sa prostora Parkova, u okviru manifestacije „Dani evropske baštine‟.
Obraćajući se brojnim učenicima iz Bijelog Polja koji su boravili na Lovćenu u okviru programa pod nazivom „Čas istorije u Prijestonici‟ podržanog od Vlade Crne Gore, a koji zajednički vode Ministarstvo prosvjete i Zavod za školstvo, direktor Klica je poručio, između ostalog, da „danas na Lovćenu, u otvorenoj zelenoj učionici imaju priliku da se podsjete i saznaju o svemu onom što krasi NP Lovćen i njegove prirodne i kulturno-istorijske vrijednosti.
„Polazeći od pretpostavke da ′umjetnost oplemjenjuje svijet′, kroz umjetnički izraz i formu ′skulpture′ želimo da dočaramo raznolikost životinjskog svijeta karakterističnog za ove nacionalne parkove. Ujedno skulpturama se žele pokazati, kroz vještinu njihove izrade, edukativne vrijednosti ovakvog vida promocije zaštićenih područja“, kazala je Snežana Vukotić stručna saradnica za etnografsko nasljeđe u JPNPCG i autorka Projekta.
„Skulpture u kamenu i drvetu predstavljaju svojevrsnu dopunu postojećim interpretativnim elementima prezentacije, promocije i edukacije u NPCG. Vrijednost i jedinstvenost ovog proizvoda ogleda se u poštovanju tradicionalnih modela, očuvanju kulturnog pejzaža zaštićenog podruĉja i njegove cjelovitosti i autentičnosti.“, kazala je ona.
Edukativni događaj u NP Biogradska gora organizovan je u petak u saradnji sa Udruženjem hendikepiranih osoba „Srce‟ iz Mojkovca. Učesnicima programa obratio se direktor NP Biogradska gora Saša Jeknić i informisao o prirodnim vrijednostima jedne od posljednjih prašuma u Evropi, kao i o projektu „Posmatranje medvjeda“ koji NPCG razvijaju u saradnji sa NVO „Parkovi Dinarida”.
Načelnica Direkcije za razvoj djelatnosti u oblasti kulturne baštine Ministarstva kulture Milica Martić informisala je da se „Dani evropske baštine” realizuju u okviru Evropske godine kulturne baštine koja ima za cilj da podstakne istraživanja bogate i raznolike kulture sa ciljem promocije ali i zaštite njenih jedinstvenih vrijednosti.
Skulpture u Parkovima predstavljaju rad akademskog vajara Ljubodraga Mrdovića iz Mojkovca.
Komentari