Radionica je počela u subotu u Ministarstvu kulture na Cetinju, a održana je u okviru projekta „Revitalizacija kulturnih dobara Crne Gore“. Nepokretna kulturna dobra bila su tema kojom su se članovi stručnih timova za realizaciju ovog projekta bavili tokom drugog dana radionice. Riječ je o projektu koji će sistematizovati, identifikovati i utvrditi stanje kulturnih dobara, nakon čega će biti predložene mjere, specifične kriterijume u odnosu na međunarodne standarde – koje je kulturno dobro vrednovano i u kom smislu je značajno za državu na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.
Mićunović: identitetska misija
Drugog dana radionice prisutnima se obratio i ministar kulture Branislav Mićunović koji je naglasio da je uputio poziv i predstavnicima opozicionih partija da pošalju sve svoje profesionalce i stručnjake da se uključe u ovaj projekat jer „ovo nije dnevna politika, ovo je identitetska misija, koja stoji iznad svake vrste politike.“ On je apelovao na sve koji su uključeni u projekat „Revitalizacija kulturnih dobara“ da ispoštuju zadate rokove.
- Ako smo u Minsitarstvu kulture, za poslednje dvije-tri godine uspjeli da stvorimo pristojne uslove za ovo što vi radite onda smo započeli ozbiljnu priču – kazao je Mićunović i dodao da ukoliko treba nešto mijenjati bilo u Zakonu, bilo u podzakonskim aktima onda od tih promjena ne treba bježati.
- Ovim projektom počinje jedna važna priča, iako ova priča ne počinje sa nama, ali svaka nova generacija pravi nužno nove i energične korake – istakao je on.
Mićunović je kazao da u ovom trenutku, i pored velikog broja projekata koje sprovodi, nema važnijeg posla od ovog.
- Revitalizovali smo 2.000 kulturnih dobara. Biće ova država bogatija za brojna kulturna dobra, što je nemjerljivo kulturno bogatstvo – kazao je Mićunović.
Pokretna i nepokretna dobra
Projekat „Revitalizacija kulturnih dobara Crne Gore“ je počeo u posljednjem kvartalu prošle godine i za sada je odrađena revalorizacija nepokretnih kulturnih dobara glavnog grada. Trenutno se radi revalorizacija pokretnih kulturnih dobara glavnog grada ali i ostalih 20 opština. Predstoji još 4 mjeseca rada, koji se odnosi na preliminarnu procjenu pokretnih i nepokretnih kulturnih dobara i tokom kojih će više od 210 pojedinaca provesti preko 1.500 dana na terenu.
(Izvor:Pobjeda)