„Zbog primjedbi pacijenata koje nam gotovo svakodnevno pristižu, dužni smo da iznesemo nekoliko skandaloznih činjenica koje, nažalost, nisu novina u crnogorskom zdravstvu, a koje se na plećima ljekara održava zahvaljujući njihovom nevjerovatnom entuzijazmu. A kako u tom sistemu lišenom brige Ministarstva i Vlade prolaze naši građani najbolje možete zaključiti iz utisaka onih koji koriste zdravstvene usluge“, kazala je Minićeva.
Ona je objasnila da su onkološki pacijenti, po prirodi bolesti dovoljno su opterećeni osjetljivom situacijom i izazovima kroz koje prolaze na putu izlječenja.
"Međutim, kao da to nije dovoljno, zdravstveni sistem, koji, što bi ministar zdravlja rekao 'bilježi izvanredan uspjeh i nikad veće kapitalne investicije', daleko je od uspješnog ako imamo u vidu ovu kategoriju korisnika zdravstvene usluge. Pacijenti iz različitih krajeva Crne Gore svakodnevno u velikom broju čekaju u prepunim hodnicima onkološke klinike, nadajući se da će uspjeti da tog dana dobiju propisanu terapiju, čiji kontinuitet ne mogu očekivati, jer aparat za spoljašnje zračenje po njihovom subjektivnom doživljaju 'više ne radi nego što radi'. A objektivna situacija je, nažalost, vrlo slična subjektivnom doživljaju pacijenata, jer je aparat u septembru bio u kvaru duže od pola mjeseca", kazala je.
Kako je kayala, koliko je kontinuitet zračenja bitan najbolje znaju oni koji ga prepisuju u terapijske svrhe, a ništa manje i oni koji ga sprovode na onkologiji. Osim terapijskog kontinuiteta, nameće se i problem kvara aparata u toku samog sprovođenja terapije, naročito ako se ima u vidu da je apsorbovana doza, tj. energija, vrijeme, rastojanje i intezitet jonizujućeg zračenja krucijalan parametar kako za efikasnost same terapije, tako i za biološki efekat zračenja.
„Kada govorimo o primjeni ovako dotrajalog i preopterećenog aparata, pitanje je da li se kvalitet terapijske procedure i efekta može garantovati onkološkim pacijentima koji se na njemu zrače, naročito ako se ima u vidu da se aparat pored čestih kvarova, na dnevnom nivou koristi u dva do tri puta većem obimu od predviđenog“, saopštila je poslanica Demokrata.
Minićeva je upitala da li za ministra i Vladu tridesetogodišnjeg kontinuiteta, ovakva situacija sa kojom se onkološki pacijenti bore, predstavlja procvat kapitalnih investicija u zdravstvu ili je, ipak, došlo vrijeme da snose moralnu i profesionalnu odgovornost zbog toga što je iste trebalo da realizuju decenijama unazad?
„Inače, kad smo kod investicija, ne bi trebalo da smiruju javnost najavama o novom linearnom aparatu za spoljašnje zračenje, jer će njegova primjena u praksi nakon nabavke i svih potrebnih procedura potrajati i do početka 2019. godine. Tada će se opet cijeli državni vrh okupiti na onkologiji da se slika pored 'investicionog čuda', dok se pacijenti sa naopakim zdravstvenim sistemom bore teže nego sa svojom bolešću. Ministre, pitamo Vas: kako planirate da riješite ovaj dugogodišnji problem dok novi aparat ne počne da se primjenjuje? Kada će aparat moći da radi duže vrijeme u kontinuitetu bez kvarova? Kada će pacijenti moći sa sigurnošću da dođu i prime svoju terapiju bez pretjeranog čekanja po hodinicama i vraćanja kući bez iste? I kada će se, u konačnom, ublažiti patnja ovih ljudi koji se svakodnevno i cjelodnevno iscrpljuju u prepunim čekaonicama“, pitala je poslanica Demokrata.
I pored najave direktora Onkološke klinike u septembru da će aparat biti popravljen uz produženi boravak i praćenje od strane lica koja ga servisiraju, problemi u njegovom funkcionisanju i dalje postoje, a pacijenti trpe, istakla je.
"Trpi i medicinsko osoblje koje je zbog loše opreme i loših uslova rada konstantno izloženo opravdanom negodovanju pacijenata. Za to vrijeme, kako kaže Minić, ministar hvalospjevima pokušava da prikrije apsolutni fijasko i urušavanje zdravstvenog sistema koji, sve je izvjesnije, nakon tri decenije gubi bitku sa destruktivnom partijskom politikom koja urušava medicinsku struku, nauku i etičke kodekse, a time i direktno ugrožava zdravlje građana Crne Gore, koje ovim putem pozivamo da negodovanje i nezadovoljstvo umjesto na ljekare preusmjere na odgovorna lica iz Ministrastva i Vlade", kazala je Minić.
Minić je saopštila da bi informisala javnost i o listama čekanja na ovoj klinici koje bi trebalo da budu izložene na sajtu KCCG, ali kako kaže, „ne samo da ih nijesmo pronašli, već je sajtu KCCG nemoguće pristupiti, takođe smo telefonskim putem pokušali da dobijemo određene informacije od zaposlenih na Klinici za onkologiju, ali smo i tu naišli na ćutanje i strah, iako smo objasnili da se radi o jako osjetljivoj temi i velikom problemu na koji smo po zahtjevima pacijenata bili dužni da reagujemo“.
Da li su ovakvi događaji karakteristika slobodne zemlje i demokratskog društva, ostavila je crnogorskoj javnosti da procijeni. Kako je kazala, ako su svojevrsni intelektualci zastrašeni i uplašeni od kreirane demokratije, pita se kako izgleda otvorena diktatura totalitarnih sistema.
„S obzirom da su vedar duh i pozitivne misli jako bitan faktor na putu izlječenja, pozivamo Ministarstvo i Vladu da ulože dodatne napore kako bi onkološkim pacijentima obezbijedili kontinuiranu zdravstvenu zaštitu, koja je Ustavom i Zakonom zagarantovana svakom građaninu Crne Gore“, zaključila je svoje izlaganja poslanica Demokratske Crne Gore.
Komentari