20-30 pacijenata godišnje ima neku vrstu malignog tumora na štitastoj žlijezdi
KCCG

Podaci načelnika Centra za nuklearnu medicinu u Kliničkom centru CG

20-30 pacijenata godišnje ima neku vrstu malignog tumora na štitastoj žlijezdi

Građanima Crne Gore štitasta žlijezda ne obolijeva ni manje ni više nego ostalima u regionu, a danas je najrasprostranjenije oboljenje štitaste žlijezde Hašimoto tireoiditis, koje najčešće aktivira stres.

Na području Crne Gore se godišnje pojavi između 20 i 30 novootkrivenih pacijenata koji imaju i neku vrstu malignog tumora na štitastoj žlijezdi, ali je dobro što većina njih spada u diferentovane tiroidne karcinome, koji su, uz kvalitetno operativno liječenje i dodatnu radiojodnu terapiju, skoro 100 odsto izlječivi.

Prema riječima dr Mlađena Obradovića, načelnika Centra za nuklearnu medicinu u Kliničkom centru Crne Gore, tiroidna patologija je u poslednje vrijeme učestalija, što se dijelom pripisuje "hroničnom stresu" na ovim prostorima, a dijelom boljoj i dostupnijoj dijagnostici.

- Danas se i pri najmanjoj sumnji na morfofunkcionalni poremećaj štitaste žlijezde bez većih problema može testirati tiroidna funkcija (FT4, FT3, TSH), a ultrazvučni pregled štitaste žlijezde je postao svakodnevna rutina ljekara radiologa, endokrinologa i specijalista nuklearne medicine - kaže dr Obradović za Večernje Novosti.

U Kliničkom centru Crne Gore je otvorena ambulanta nuklearne medicine za štitastu žlijezdu, koja funkcioniše od 2010. godine i u kojoj se radi sva dijagnostika i liječenje štitaste žlijezde, osim operativnog liječenja i liječenja radioaktivnim jodom. Centar za nuklearnu medicinu, u sklopu Klinike za onkologiju i radiologiju Kliničkog centra, u toku prošle godine je dobio novi ultrazvučni aparat, što je omogućilo da se značajno unaprijedi dijagnostika štitaste žlijezde i paraštitastih žlijezda. Osim ultrazvučnih pregleda organa vrata, Centar za nuklearnu medicinu odskora pruža i novu uslugu u sklopu ambulante za štitastu žlijezdu - punkciju čvora štitaste žlijezde.

Doktor Mlađen Obradović kaže da Centar za nuklearnu medicinu trenutno radi 14 različitih scintigrafskih procedura, a na nivou godine uradi se oko dvije hiljade takvih pregleda. U Centru rade četvoro specijalista nuklearne medicine.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.