Podsjetimo, Bjelopoljac Elvis Ćatović (32) sumnjiči se da je s umišljajem lišio života Željka Pavkova(47) iz Srbobrana i pokušao da liši života Ljubomira Lazića(46) iz Zemuna 13. avgusta tekuće godine u naselju Potkrajci kod Bijelog Polja ispred svoje porodične kuće.
Lazić je u pritvoru proveo dva mjeseca zbog sumnje da je počinio krivična djela, teško ubistvo u pokušaju u sticaju sa nedozvoljenim držanjem oružja. Policija je ubijenog Pavkova i ranjenog Lazića označila kao lica koja su u Crnu Goru došla sa namjerom da likvidaraju Ćatovića. Prema dosadašnjim saznanjima, istraga je pokazala da Lazić nije ispalio nijedan metak što demantuje navode da je došao sa namjerom da ubije.
Istraga je pokazala da Lazić nije učestvovao u vatrenom obračunu već da je ranjen s leđa a ne u međusobnoj razmjeni vatre, čime je potvrđeno pisanje portal Kodex.
Apelacioni sud Crne Gore uvažio je žalbu branioca Lazića i ukinuo rješenje o produženju pritvora okrivljenom određenog rješenjem sudije za istragu Višeg suda u Bijelom Polju i predmet vratio na ponovno odlučivanje .
Juče, 16. oktobra vanraspravno vijeće Višeg suda u Bijelom Polju u ponovnom postupku donijelo je rješenje o ukidanju pritvora okrivljenom Laziću i naložilo da se okrivljeni odmah pusti na slobodu. Vijeće ovog suda je našlo da ne stoje razlozi za produženje pritvora Laziću koji mu je određen zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo ubistvo u pokušaju.
Ozbiljni propusti pojedinih službenika bjelopoljske policije?
Ćatović je istražnim organima ranije kazao da je pucao u samoodbrani. Crnogorska policija sumnjičila je Lazića da je kobne noći iz pištolja marke “VZOR” kalibra 7.65mm sa prigušivačem ispalio više hitaca u pravcu Ćatovića i tom prilikom mu nanio prostrelnu ranu u dijelu lijeve nadlaktice. U pitanju je nejasna kvalifikacija određenih službenika kriminalističke policije Bijelo Polje, budući da ljekari nijesu potvrdili da je povreda na ruci Ćatovića prostrelna rana nanijeta projektilom iz vatrenog oružja već su konstatovali površinsku ranu - ogrebotinu.
Policijska službena zabilješka bila je osnov za podizanje krivične prijave. U njoj se između ostalog navodi da je "Lazić u pravcu Ćatovića iz pištolja sa prigušivačem ispalio više metaka od kojih ga je jedan projektil pogodio u ruku". Navedeno, je bilo osnov i za lišenje slobode Lazića. Zbog slučajne ili namjerne omaške, odnosno neprovjerenih i provizornih navoda određenog policijskog službenika Lazić je više od 60 dana proveo u pritvoru a time je umanjena krivična odgovornost Ćatovića i oslobođen odgovornosti njegov šef Safet Sako Kolić koji je, prema izjavama svjedoka, bio na licu mjesta, vršio određene radnje i učestvovao u zlostavljanju Pavkova. Ovdje, svakako posla ima i Unutrašnja kontrola Uprave policije.
Kako saznajemo, nalaz parafinske rukavice pokazao je da Lazić predmetne noći nije posjedovao pištolj niti pucao, što je između ostalog i bio osnov za ukidanje pritvora.
Lazić se sumnjičio i za nedozvoljeno držanje oružja iako pištolj nije pronađen kod njega predmetne noći.
"Uvidom u spise predmeta, sadržinu materijalnih i subjektivnih dokaza koje su prikupili istražni organi u dosadašnjem toku postupka, vanraspravno vijeće u ponovnom postupku nije moglo izvesti osnovanu sumnju u pravcu izvršenja predmetnog krivičnog djela koje se okrivljenom stavlja na teret, a što predstavlja materijalno pravni osnov za određivanje pritvora, obzirom da iskazi saslušanih svjedoka nijesu potkrijepljeni materijalnim dokazima koji se nalaze u spisima predmeta a koji bi ukazivali na postojanje osnovane sumnje kod okrivljenog, pa je vijeće ovog suda našlo da nijesu opravdani razlozi za produženje pritvora okrivljenom Lazić Ljubomiru", rečeno je Kodexu iz Višeg suda.
Sa mjesta ubistva, foto:Kodex
Lazić je u tužilaštvu kazao da on nije pucao i da nije posjedovao nikakav pištolj. On je u Tužilaštvu kazao da je lice, za koje se sumnja da je Ćatović, trčalo za njim oko 500 metara i pucalo, kojom prilikom je i pogođen u leđa.
“To lice je trčalo za mnom, tačnije jurilo me i dok sam bježao me je upucalo u leđa, tačnije u predjelu lijeve plećke”, rekao je Lazić crnogorskim istražnim organima negirajući da je u Crnu Goru došao sa namjerom da ubije.
Na saslušanju kazao da nije posjedovao nikakvo oružje pa ni pištolj sa prigušivačem.
“Pištolj nije moj, nikada ga nisam imao u posjedu i iz njega nijesam pucao.Nijesam došao u Bijelo Polje da ni na koga pucam”, rekao je Lazić državnoj tužiteljki Nadi Bugarin.
On se nije izjašnjavao ni zbog čega je kritične večeri došao ispred kuće Ćatovića a poznastvo sa Pavkovim će, kako je kazao, objasniti u svojoj odbrani.
Lazić je, podsjetimo, zadobio tešku tjelesnu povredu zbog čega je liječen u Kliničkom centru u Podgorici.
Pištolj je, kako je saopštila policija odmah nakon događaja, pronađen pored tijela ubijenog Pavkova i, slučajno ili ne, iste je marke i kalibra kao onaj pronađen kod Ćatovića.
Zanimljiva činjenica je da mještani koji su se zatekli na licu mjesta i koji su čuli vapaje za pomoć ranjenog Pavkova u njegovoj blizini nijesu vidjeli pištolj, već, kako su izjavili u Tužilaštvu, metalne šipke i biber sprejeve, što navodi na sumnju da je isti podmetnut.
Podsjetimo, u pucnjavi je smrtonosne povrede zadobio Željko Pavkov(47) iz Srbobrana. Za ubistvo Pavkova i teško ranjavanje Lazića tereti se Ćatović koji je u pritvoru.
Prema informacija do kojih je došao Kodex, Pavkov je pogođen sa bočne strane ispod lijevog pazuha, metak je prošao kroz grudi i zadržao se u koži ispod desnog pazuha. Od zadobijene povrede nastale ranjavanjem iz vatrenog oružja nije na licu mjesta ostao mrtav, već je posle ranjavanja zlostavljan i mučen što potvrđuju i medicinski nalazi, o čemu smo već pisali.
Izvor blizak istrazi kazao je ranije za Kodex da bi Pavkov preživio ranjavanje da je odmah pozvana hitna pomoć i policija. Prema istom, mučenje, udaranje i gušenje u tako teškom stanju je ubrzalo krvarenje što je i uticalo na to da premine 40-tak minuta nakon ranjavanja.
Kolić saučesnik, slijedi hapšenje?
Na licu mjesta se prema izjavama svjedoka našao i bjegunac iz švajcarskog zatvora, Bjelopoljac i Ćatovićev šef, Safet Sako Kolić, lice dobro poznato čitaocima Kodexa. Kolića je nakon pucnjave pozvao u pomoć Ćatović.
Kako nezvanično saznajemo iz pouzdanih izvora, dok je ranjeni Pavkov molio i dozivao za pomoć, Kolić ga je nemilosrdno zlostavljao i udarao, što je ubrzalo fatalan ishod, odnosno smrt.
Osim toga, Kolić se dovodi u vezu i sa više krivičnih djela budući da je te noći, prema izjavama mještana,veoma aktivno učestvovao u dešavanjima na licu mjesta prije dolaska policije. Prema pouzdanim informacijama Kolić je pomogao u skrivanju Ćatovića nakon obračuna od policije više od 5 sati, čime je, nesporno , i sam počinio više krivičnih djela kao što su podstrekavanje, pomaganje, neprijavljivanje i pomoć učiniocu nakon izvršenja krivičnog djela.Sve navedeno upućuje na sumnju da je Kolić saučesnik u ovim krivičnim djelima, te je pitanje dana kada će biti priveden zbog umiješanosti u ovaj zločin.
Slučaj policiji prijavljen najmanje 40 minuta kasnije, a Ćatović se nakon 5 sati javio Službi Hitne pomoći, do koje je kako je rekao, stigao idući pješke preko brda. Dobro obaviješten izvor Kodexa navodi da je tokom tog perioda, Ćatović sa Kolićem, vrlo moguće mogao da podmeće i uklanja dokaze i manipuliše istima kao i povredama, a sve u cilju skretanja istrage u pogrešnom pravcu.
Motiv dolaska državljana Srbije ispred kuće Ćatovića i dalje je nepoznanica. Jedna od verzija je da su neraščišćeni računi sa Ćatovićem ubijenog Pavkova budući da su stari poznanici, razlog dolaska. Druga verzija je i da je i sam Ćatović pozvao državljane Srbije kako bi dogovorili određenu saradnju. Zvanična policijska je da su došli sa namjerom da likvidiraju Ćatovića, iako je nejasno zašto su onda na licu mjesta pronađeni biber sprejevi i palice.Nejasna je i tvrdnja Ćatovića da je pucao u samoodbrani, budući da je Lazića upucao u leđa a Pavkova sa bočne strane. Nakon toga je preko 5 sati proveo u bjekstvu od policije. Upitno je da li se tako ponaša neko ko reaguje u samoodbrani.
Komentari